Hoolitse oma hammaste eest õigesti.Foto: Freepik.com
Toimetanud Tuuli Mäemat 20. november 2019 20:00
November on juba 11.hammaste tervise kuu ja seekord kutsutakse pöörama tähelepanu suuhoolduse õigetele võtetele ja hoolitsema oma hammaste eest õigesti. Siit leiad head nõksud, kuidas hambaid õigesti pesta.

Hanzadenti hambaarst dr. Anna Portnova jagab häid nõkse, kuidas hambad õigesti puhtaks saada.

 • Kaks korda päevas kaks minutit. Pese hambaid hommikul enne sööki ja õhtul peale viimast toidukorda. Pea õhtul peale söömist väike paus, umbes 30 minutit ja alles siis pese hambaid. Selle ajaga taastub suu keskkond, mis on pärast söömist happeline,muutes emaili pehmemaks. Kui kohe pärast söömist hambaid pesta, võid harjamisel hambaemaili kahjustada.
 • Kasuta pehmet hambaharja. Pehmed harjased hoiavad ära liigse hambakoe kulumise tugeval harjamisel, mis on omane nii mõnelegi tugevale inimesele.
 • Lastele oma hambahari. Väikestele sobivad väikese peaga hambaharjad, et saaks paremini puhastada kattu ka raskesti ligipääsetavatest kohtadest.
 • Pese õigesti. Hambaid pestes hoia hambaharja nagu pliiatsit. Nii saavad hambad puhtamaks. Kui hoiad harja rusikas, on surve hammastele oluliselt väiksem.
 • Õige nurgaga. Hoia hambaharja pead nii, et harjased oleksid suunatud 45 kraadise nurga all igeme vakku ja hambakrooni vastu, samal ajal puhastades nii mälumispinda, hamba külge ja igemevagu.

Kolm kõige olulisemat nõksu, et hambad oleksid valged

 • Pööra tähelepanu õigele hooldusele. Pese hambaid õigesti ja vähemalt kaks korda päevas. Kasuta elektrilist hambaharja, selle abil saad hambad puhtamaks, kui tavalise hambaharjaga. Kasuta hambaniiti, selle abil saad eemaldada hammaste vahelt kõik soovimatu, mida muidu kätte ei saaks. Ka suuloputusvahend on hea abiline, aga kindlasti ei asenda see hammaste pesu.
 • Ära liialda teatud söökide ja jookidega. Kohvi ja karastusjoogid jätavad hammastele plekke, kui sa ei suuda nendest loobuda, siis pese peale nende tarbimist hambaid või näri nätsu. Veel muudavad hamba värvi mustikad ja punane vein. Hea nipp on selliseid jooke juua kõrre abil.
 • Ära suitseta. Tea, et suitsetamine rikub väga hambaid, lisaks tekitab ebameeldivat hingeõhku.

 Kolm odavat ja kodust abimeest hammaste valgemaks muutmiseks

 • Söetablett sisaldab aineid, mis teevad hambad valgemaks. Hõõru söetabletiga hambaid või näri seda. Võid segada purustatud söetableti ja oma hambapastaga.
 • Söögisooda on üks kõige paremaid ja ohutumaid vahendeid hammaste valgendamiseks. See aitab happeid neutraliseerida ja eemaldab hammastelt soovimatu kihi. Puista iga päev veidikene soodat hambaharjale ja hõõru sellega hambaid.
 • Kurkumi värv ei anna küll palju lootust hammaste valgenemiseks, aga sellel on uskumatu võime muuta hambad valgemaks. Omaduste poolest sarnaneb see veidikene söögisoodaga. Sega kurkum kookosõliga, harja sellega hambaid, jäta mõneks minutiks seisma ja seejärel loputa.
 • Banaanikoore sisekülge hõõrudes vastu hambaid saab samuti hambaid valgemaks muuta. Banaanikoor sisaldab erinevaid aineid, mis võitlevad hammastel olevate plekkide ja tooni muutustega.
 • Sellerit on peetud isegi looduslikuks hambaharjaks, sest see sisaldab väga palju kiudainet. Selleri söömine eemaldab hammastelt plekke.

Loe SIIT, mis juhtub siis, kui pesed oma hambaid valesti.