Remont ja Ehitus

KRUVIDEST JA KRUVIPEADEST: kas parim on ristpea või torx? (19)

Kodus.ee, 23. september 2018 08:40
Foto: Pixabay
Kasutades akutrelli, löökkruvikeerajat, kruvipüstolit, kruvikeerajate otsikuid ja kruve, toetume praktilisele kogemusele või proffide nõule. Puitu, betooni, metalli või teistesse materjalidesse kruvide keeramine ei näi olevat raketiteadus, ometi on kruvide ja kruvipeade puhul nüansse, millest sõltuvad nii töö kiirus kui kvaliteet. Kruvidest ja nende keeramiseks vajalikest töövahenditest räägib kinnitustarvikuid tootva Essve divisjoni juht Argo Luhaste.

Milliste peadega kruvid on tänapäeval levinuimad, miks?

Kinnitusvahendilt oodatakse pealtnäha lihtsa funktsiooni täitmist – kahe detaili omavahelist ühendamist. Et valida õige kinnitusvahend, tuleks vastata mõnele küsimusele: milline on kinnitatav materjal – puit, betoon, metall või muu –, missugust koormust peab kinnitus taluma – tõmbe- ja lõikekoormus – ja millises keskkonnas kinnitus asub – siseruumides või väliskeskkonnas. Kui neile küsimustele vastatud, on kinnitusvahendi tüüp selge. Osakeermega puidukruve on nii peit- kui ümarpeaga. Esimest kasutatakse kahe puitdetaili omavaheliseks ühendamiseks kohas, kus kinnituse lõpptulemusel pole visuaalselt tähtsust – näiteks kaetakse kinnituskoht kattekihiga. Ümarpeakruvi kasutatakse juhul, kui kruvipead jäävad nähtavale ja soovitakse kenamat lõpptulemust. Samuti on ümarpeakruvid eelistatud näiteks piltide riputamisel.

Kas see, milliste peadega kruve kasutada, sõltub ka materjalist, millesse kruve kruvitakse?

Kinnitusvahendite tootjad rõhku pannud sellele, et õige toote kasutamine oleks lihtne, mugav ja ohutu. Tihti on kas kinnitusvahendi pakendil või juhendil kirjas, millise tööriistaga ja millisel režiimil tuleb kinnitusvahendit paigaldada.

Milline on olnud kruvikeerajaotsikute areng viimastel aastatel?

Tehnoloogiad arenevad pidevalt, aga tegu on evolutsiooni, mitte revolutsiooniga. Juba mõnda aega on populaarne tööriist akulöökkruvikeeraja, rahvakeeli kärr. Viimastel aastatel on turule tulnud ka spetsiaalselt nendele tööriistadele mõeldud otsikukomplektid, näiteks Milwaukee Shockwave.

Levinud on ütlus, et torx on parim. Milleks on siis üldse vaja eri tüüpi peadega otsikuid ja kruve?

Eestis ja lähinaabruses on torx-tüüpi pesaga kruvi tõesti eelistatuim, nii professionaalide kui hobiehitajate seas. Põhjus lihtne: tööriista otsikut on torx-pessa lihtne asetada ja eemaldada. Suure kruvi ja otsiku kontaktpinna tõttu püsib otsik kindlalt pesas. Lõuna-Euroopas on jätkuvalt enim levinud klassikaline ristpea-tüüp. Ehitusvaldkonnas on oma roll ajapikku väljakujunenud traditsioonidel ja eelistustel.

Sisse keeramisel nõuavad suurt väändemomenti näiteks betoonipoldid. Suurimad torx-otsikud on indeksiga 40, erandina võib tööstuses kohata ka viiekümneseid pesi, kui ka nende indeks jääb 10,5 x 90 betoonipoldi puhul väikseks. Sel juhul kasutakse pesatüübina välist kuuskanti, mis kannatab kinnitusvahendi paigaldamiseks vajalikku väändumist.

Samuti on ristpeaga kõikvõimalikud lintköites kruvid: näiteks terrassi-, kipsi-, puitlaastplaadikruvid. Selle tingib asjaolu, et enamikes lindikruvipüstolites – näiteks Milwaukee, Makita, DeWalt, Hilti – on kasutusel just ristpeaotsik.

Mis on ühe või teise otsiku eelised ning milliseid vigu otsikuid valides ja hiljem nendega töötades tehakse, loe edasi portaalist kodus.ee.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee