Toas on juba jahe! Loe, mida peaksid ahju kütmise kohta teadma! Foto: Unsplash
Tuuli Mäemat 13. oktoober 2021 14:22
Paljudes kodudes on vaja juba ahju kütta, et tuba soojaks saada. Kas oled põhjalikult veendunud, et küttekolded on puhtad ja valmiseks uueks küttehooajaks?

8 põnevat fakti ahju kütmise kohta: 

Kütta on võimalik nii, et kamina uks ei tuhmu. Selleks peaks olema kamina uks selline, mille küljes on nii all kui üleval tuulutusrest. Alumine on isegi ülemisest olulisem.

Kamina või ahju ust saab puhastada tuhaga. Tegu peab olema puutuhaga, kus pole liiva hulgas. Tuhk tuleb panna pesukäsna peale ja nühkida.

Kamina klaasuksest peavad puud olema paigutatud vähemalt 10 cm kaugusele.

Ahju võib teha tule üks, kaks või kolm korda päevas. Kahe põlemise vahele peaks jääma neli kuni viis tundi.

Põletamine tekitab ohtlikke saastaineid. Mõõtmised näitavad, et kodude korstendest võib lühikese aja jooksul mitmeid kordi rohkem ohtlikke saasteained õhku paiskuda kui ühest prügipõletustehasest paljude aastate jooksul.

Ahjuküttega majja on oluline paigaldada vingugaasiandur, sest vingu suitsuandur ära ei tunne.

Vingugaas ehk CO on värvitu, maitsetu ja lõhnatu. Mürgistuse tunnused on peavalu, pööritus, nõrkus, väsimus ja teadvuse kadu. Kasuta kodus kindlasti vingugaasiandurit!

Põlemine peab olema võimalikult kiire. Keskmise tule korral umbes kaks tundi.

Head nipid, kuidas ahjud ja kaminad puhtana hoida:

  • Puhasta kolle tahmast. Enne igat kütmist puhasta tulease tahmast. Kogu koldest kokku sinna jäänud tuhk ja viska plekkämbrisse. Seejärel tühjenda tuhasahtli sisu ja puhasta ka selle alus lahtisest tuhast. Liigne tuhk küttekoldes takistab õhu juurdevoolu ning põlemisgaasid ei põle täielikult ära. Samuti kulub soojuse saamiseks rohkem küttematerjali. Kaminast või ahjust tuha puhastamiseks on olemas ka tuhaimurid, mis töö kiiresti ära teevad.

  • Puhasta korstnalõõrid pigist. Pigi tekkimise ennetamiseks ning juba tekkinud pigi eemaldamiseks on kaminapoodides müügil pigihalud, tabletid ning pulber.

  • Kahhelpinnad puhtaks. Ahju kahhelkivisid tuleks puhastada, kui ahi on täielikult jahtunud. Puhastamiseks piisab niiskest lapist. Liiga märg lapp võib vuugikohad kuivades laiguliseks jätta.

  • Tahmunud klaasuks. Klaasist ahjuukse puhastamiseks tuleks oodata, kuni ahi on külm. Selleks on erinevaid poevahendeid, aga hästi töötab ka niiske majapidamispaberi ja tuhaga määrdunud kohtade hõõrumine. Puhastades ole ettevaatlik, sest tahma ja vee segu on leeliseline ning võib limaskestale sattudes neid ärritada.