Nipid

Kõht on korrast ära? Nende vahenditega seljatad levinumad seedimisprobleemid 

Tuuli Mäemat, 8. oktoober 2019 12:00
Seedimismurede puhul aitavad paljud ravimtaimed.Foto: Alice Pasqual / Unsplash
Inimeste kõige sagedasemad seedimisprobleemid on kõhulahtisus, kõhukinnisus, puhitused ja suurte pühade ajal ülesöömine. Neile probleemidele leiab leevendust nii apteegist kui toidulaualt.

Tihti esineb ka ebamääraseid vaevusi, mil patsient kurdab, et kõht valutab. „Igale probleemile tuleb läheneda probleemipõhiselt ja individuaalselt. Apteeker uurib, millised on sümptomid ja kui sageli patsient neid tunneb. Kui häda ei põhjusta haigus, on sümptomite leevendamiseks erinevaid vahendeid,“ sõnab Apotheka apteeker Merle Niglas. Abi võib olla ka toitumissedeli korrigeerimisest. Kindlasti peaks apteekrile ära rääkima kõik esinevad vaevused, sest ohusümptomite esinedes saab ta patsiendi hoopis arsti juurde suunata.

Samal teemal

Kõhulahtisus

Kõhulahtisus on sageli kaitsereaktsioon – organism tahab toksiinidest vabaneda, kuid see võib olla seotud ka ravimite, näiteks antibiootikumide ja lahtistite tarbimisega. Kui kõht on üks kord lahti, ei tasu kohe apteeki tormata, sest probleem möödub tihti iseenesest.
Kõhulahtisuse puhul on kindlasti tähtis vältida keha vedelikupuudust ja mineraalainete defitsiiti. Seda saab teha suurendades mineraalvee, naturaalsete mahlade, taimetee või muu tarbitava mittealkohoolse vedeliku kogust. Headeks abilisteks kõhulahtisuse seljatamisel on probiootikumid, mis normaliseerivad soole mikrofloorat, ja adsorbeeriva toimega raviaine diosmektiit. Rahvameditsiin soovitab abi otsida tammekoorest ja tedremaranast. On olukordi, mil on vaja kõhulahtisus kiirelt maha suruda, näiteks kui peab minema tööle või reisile. Sellega peab olema aga ettevaatlik, sest selline lähenemine võib kõhumuret pikendada.

Söö neid toiduaineid:
Keedetud riis
Banaan
Piimata kaerahelbepuder
Röstsai
Kuivikud
Mustikad

Ülesöömine

Liigse söömise korral võiks lihtsalt oodata. Kui on vaja aga kiiret leevendust, võib abi olla seedeensüümidest, mida kasutatakse nende ebapiisava moodustamise või vabanemise korral kõhunäärmest. Rahvameditsiin soovitab koirohuürti.

Liigne happesus

Paljud tunnevad aeg-ajalt kõrvetisi. Pikapeale tekivad ka seosed, mis on selle põhjuseks, näiteks võivad kõrvetisi põhjustada mõned toiduained, ebakorrapärane toitumine, magustatud ja gaseeritud joogid ja liigne alkoholi tarvitamine. Maoülihappesusega seotud probleemide puhul on sümptomiteks hapu maitse suus ja kurguvalu, tükitunne neelamisel ja kõrvetav valu rinnaku taga. Ravi esmaseks eesmärgiks on üleliigse happe neutraliseerimine, lühiajaliselt saab seda teha käsimüügis olevate antatsiididega. Kui sümptomid jäävad korduma, tuleks pöörduda arsti poole täpsustavate uuringute tegemiseks.

Ravimtaimed aitavad:
Piparmünt
Kummel
Tammekoor
Koirohi
Saialill
Naistepuna
Koirohi

Kõhugaaside tekkepõhjused on erinevad – toit, liigne õhu neelamine söömisel ja anatoomilised eripärad. Kõhupuhituse ehk kõhugaaside korral on piltlikult öeldes kõhus suur gaasimull, mis ei liigu üles ega alla.
Rahvameditsiin soovitab sel puhul hirsi- ja riisidieeti ning hapupiimajooke. Peamiselt kasutatakse ebamugavustunde ja valu leevendamiseks raviainet simetikoon, mis lõhustab gaasimullid, et need saaksid organismist loomulikul teel väljuda.

Väldi:
Valgurikkaid toiduaineid, eriti loomaliha
Piima

Ravimtaimed aitavad:
Kummel
Aedmajoraan
Aedtill
Apteegitill
Kalmus
Köömen
Naistenõges
Piparmünt
Basiilik

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee