Mis siin haiseb?

Foto: Allikas : Pixabay
Tuuli Mäemat 7. oktoober 2021 09:00
Isegi kui kodu tundub puhas ja korras, võib kuskil peituda mõni vastik haisuallikas. Tuvastame, mis need olla võiksid ning kuidas haisust lahti saada.

Määrdunud kodutekstiil. Kõik kangad kodus imavad endasse lõhnu, eriti söögitegemise käigus tekkivaid. Vii tekid ja pleedid aeg-ajalt keemilisse puhastusse, pese puhtaks vaibad ja kardinad ning puhasta põhjalikult ka diivan. Vaheta voodipesu kindlasti kord nädalas. Hästi mõjub ka kodutekstiili triikimine, sest see hävitab riidekiududes olevad bakterid.

Umbne ruum. Ehkki suvel on tavaliselt aknad pärani, ei kipu talvel inimesed kodu tuulutama ja lõhnad jäävad lõksu. Tuulutamine on hädavajalik, et toas oleks värske lõhn ja aroomid ei imbuks tekstiilidesse. Värske õhuga kodus on hea olla ja see mõjub hästi ka tervisele.

Tolmused elektripirnid. Kui elektripirnidel on tolm ja mustus, hakkab sealt lambipirni ja kupli soojenedes levima ebameeldivat lõhna. Seepärast pühi elektripirnidelt tolmu regulaarselt.

Must külmkapp. Külmkappi tuleks regulaarselt sulatada ja puhastada – see hoiab õhu värskena. Jälgi ka, et su külmkapis olevad toidud oleksid söögikõlblikud. Kui mõni neist on riknenud, tekitab see külmkappi halva lõhna. Toiduained võiksid olla ka eraldi karpides, et lõhn nende maitset ei mõjutaks ja potentsiaalne haiseja tervet külmkappi ära ei lõhnastaks. Kui hais püsib vaatamata korralikule puhastamisele, võib su külmkapil olla tehniline rike – tark oleks kutsuda asjatundja seda üle vaatama.

Suitsetamine. Peale selle, et suitsuhais on tervisele kahjulik mõjutab see ka sinu kodu õhku, sest sulle märkamatult imavad kõik tekstiilid ja mööbel endasse suitsuhaisu. Nii tekib koju halb lõhn, millest saab lahti vaid kapitaalremondiga.

Lõhnad, mis on seotud lemmikloomaga. Puhastamata lemmikloomapuur või pissikast tekitab koju omamoodi aroomid. Selle vältimiseks puhasta neid regulaarselt. Kui sul on koer, ole valmis, et vihmase ilmaga hakkab tema karv ebameeldivalt lõhnama ja mõjutab ka sinu kodu lõhna. Selle vastu aitab lemmiku pesemine ja kuivatamine ning toa õhutamine.

Haisvad jalanõud. Kui esikust tuleb ebameeldivat lõhna, tasub põhjust otsida jalatsiriiulist. Tihti veedame jalanõudes pika päeva ja seetõttuvõivad need halvasti lõhnama hakata. Lahendus on jalanõude sage vahetamine või jalahügieen, et varbad liigselt ei higistaks.

Mustad sokid. Kantud sokid tuleks pärast pikka päeva isoleerida mustapesukorvi, mitte jätta tuppa vedelema. Väga praktiline on kaanega mustapesukast, sest aitab vältida lõhnade lendumist eluruumidesse.

Niiskus või hallitus. Kui märkad, et sinu seintel või laes on hallitust või niiskuslaike, võib see olla üheks halva lõhna põhjustajaks. Likvideeri need esimesel võimalusel, et õhk paraneks.

Elektriseadmed. Sisse lülitatud elektroonikaseadmed mõjutavad toa sisekliimat ja teevad toa õhu kehvemaks. Kui seade kuumeneb, vabanevad erinevad osakesed ja jäävad õhku lendlema.