Jõulud

HIINA ORJATÖÖ MEIE JÕULUMAAGIA NIMEL: kui palju saab tööline Disney nuku meisterdamise eest? (13)

Toimetas Greete Kõrvits, 10. detsember 2018 17:42
Laulev ja sädelev Ariel: väikeste tüdrukute rõõm on valmistatud koledates tingimustes vaid ühe sendi eestFoto: Walmart.com
Paljud väikesed tüdrukud kogu maailmast rebivad peagi jõuluõhtul või -hommikul paberi küljest uhkelt pakendilt, mille sees on Ariel, tuntud ka kui Väike Merineitsi. Disney samanimelise filmi peategelast kujutav nukk oskab laulda ja sädeleb imeilusalt. Kuid sädelusesära taga peitub nukker reaalsus.

Briti ajaleht The Guardian koostöös rahvusvaheliste inimõigusorganisatsioonidega Solidar ja China Labor Watch saatis Hiina mänguasjatehasesse oma töötaja ning paljastas tehase ebaseaduslikult pikad töötunnid ja tasu, mida töölised Lääne inimesele valmistatud kallite lelude eest saavad.

Lääne lapsevanemale umbes 39 eurot maksva minema mänguasja valmistav Wah Tungi tehase tööline rügab lisaks tavatööajale 175 ületundi kuus ning saab ise ühe valmismeisterdatud nuku pealt keskmiselt ühe sendi.

Kui tööline haigeks jääb, ei tohi ta olla haiguslehel olla kauem kui kolm päeva. Vastasel juhul võib ta tööst ilma jääda või peab maksma trahvi. Tehase töötajad räägivad saladuskatte all, et nende palk, ehkki küll seaduslik, on niivõrd madal, et lihtsalt ei jää muud üle kui teha ületunnitööd. Keskmiselt 175 ületundi kuus. See pole enam seadusega lubatud ei Hiina õigussüsteemi ega ka mänguasjatootjate eetikakoodeksi järgi. 36 lubatud ületunni määra ületab see pea viiekordselt. Aga keda see huvitab?

Mänguasju valmistab peaasjalikult keskealine või eakam naine

Guardiani palgatud „nuhk“ läks ise tehasesse tööliseks, tema vestlused töökaaslastega ning tähelepanekud näitavad, et tehaseomanikud eelistavad teatud sorti töötajaid. Tüüpiline tööline on üle 45aastane naine: madala haridusega, vaikne, allaheitlik, ei julge vastu vaielda, hoolitseb oma pere eest ega riski nende pärast väga vastu hakta. Neid naisi on lihtsam kontrolli all hoida kui mehi, kes võivad virisema hakata, näivad tehase juhtivtöötajad (ise peaasjalikult mehed) arvavat.

Kui ülevaatajad naiste peale karjuvad, kummarduvad nood vaikselt mänguasjade kohale ega ütle sõnagi.

Uurimises osalenud organisatsiooni Solidar esindaja Simone Wasmann üritab veenda mänguasjafirmasid oma tulusid jagama natuke ka töötajatele, kes nende tooteid valmistavad.

Ainult nii teenib piisavalt raha, et elus püsida

„Lapsed armastavad Disney kraami, aga nende vanemad peaksid mõistma, et see siin pole mingi jõulumaagia,“ räägib Wasmann. „Nende lelude valmistajad on odav naistööjõud, kes pisku eest ebaseaduslikult pikki päevi tööd rügavad. Nende jaoks on iga päev üks hädaorg. Nad ei tööta neis tehastes poole ööni, sest tahavad: nad teevad seda, sest ainult nii teenivad nad piisavalt raha, et elus püsida.“ Disney kompanii suudaks Wasmanni sõnul absoluutselt kindlasti oma mänguasjameistritele rohkem palka maksta. Kasvõi paar senti rohkem ühe nuku eest ei viiks megakorporatsiooni veel pankrotti.

Paljud maailma suurimad mänguasjafirmad, nende seas Disney ja Barbie-nukkude tootja Mattel, kuuluvad rahvusvahelisse ühendusse Ethical Toy Program (Mänguasjade Eetikaprogramm ingl. k.). ETP ja Disney esindajad kinnitavad kui ühest suust, et võtavad töötajate probleeme väga tõsiselt ning on viimastel aastatel teinud edusamme nii tööaja, palga kui puhkusepäevade osas.

Ilusad sõnad, kuid päristehases näeb salatöötaja, kuidas kolleegid puhkepausi ajal töölaua ääres tukastavad, nende silmad on väsinud (mänguasjade väikesed detailid nõuavad hoolsat pilku) ja seljad valutavad. Jõulud on lähenemas ja Arieli nukk on paljudes netipoodides juba välja müüdud. Eritellimus on sisse antud: enne jõule olgu uued Arielid olla!

Meie toredate mängukannide ja kaisukate taga on ebainimlikud töötingimused ja kesine palk Foto: Reuters/Scanpix

Ideid „Made in China“-nukkudest paremateks kingitusteks võivad eestimaalased leida SIIT.