Jõulud

Metsavana: seapõrn näitab, et talv tuleb pikk ja külm

Milline tuleb tänavune jõuluilm – kas talve võlumaa või porimülgas? (12)

Kristjan Väli, 18. detsember 2018 21:30
ERAKORDNE AASTA: Kas tänavune aasta tuleb erandlik: vesine porimülgas asendub talve võlumaaga ja tulevad valged jõulud? Foto: Robin Roots

Milline on ilm jõululaupäeval ja aastavahetusel? Kas jaanuarist läheb külmaks või algab aasta suure sulaga? Millal on kõige parem aeg reisile minna? Neile ja paljudele teistele küsimustele aitavad vastust leida asjatundjad: Metsavana, sünoptik Taimi Paljak, keskkonnafüüsik Marko Kaasik ja Metslane Jaan. 

Ei ole harukordne juhus, et Maarjamaal on jõulupühade ilm võrdlemisi sarnane jaanipäeva omaga: ikka sajab vihma ja on plusskraadid. Kas tänavune aasta tuleb erandlik – vesine porimülgas asendub talve võlumaaga ja täitub Eesti rahva pikaajaline soovunelm? Metsavana Arvo Saidla ütleb, et tõepoolest on tänavu jõulupühad maaliliselt valged ja sulailma kartma ei pea. Seejuures suuremat lumesadu ta lubada ei julge: „Kui veidi rohkem tulebki, siis võib-olla 26. detsembril.“ Metsavana hinnangul võib lund tulla rohkem pigem Kirde- ja Põhja-Eestis ning külma on pühadenädalal 5–10 kraadi. „See lumi, mis praegu maas on, see jääb pidama. Ja loomade ning lindude järgi vaadates tuleb ilus talv. Rääkisin ühe kohaliku hobusekasvatajaga. Tema ütles, et eelmisel aastal oli hobuste karvkate nii ja naa, aga tänavu oleks hobustele justkui kasukas selga õmmeldud. Ilmselt nad tunnetavad, et tänavu tuleb ikka korralik talv,“ muheleb Saidla.

Seapõrn lubab ühtlast külma

Samal teemal

18.12.2018
JÕULURAHU RIKUTUD: Lasnamäel algavad lõhkamistööd
18.12.2018
ELAGU TALVEVÕLUMAA! Jõulud tõotavad tulla lumised

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee