Nipid

3 põhjust, miks tänasel toomapäeval kindlasti koristama peaks (1)

Koostas Laura Liinat, 21. detsember 2019 05:48
Täna tehtud toit annab alust uskuda, et söögist ei tule terve aasta puudus.Foto: Pixabay / Pexels
Toomapäevast algas tööde tegemise keeld – ainsaks lubatuks oli vaid kõik see, mis aitas jõulupühadeks ette valmistuda. Tänavu on toomapäev asetunud just õige mugavasti laupäevale, mis juba eos sunnibki käed tööst puhtaks pühkima ning keskenduma kodukoristusele ja söögitegemisele.

Ainult nüüd saad omale lumivalge pesu
Oli oluline, et kõik must pesu saaks toomapäeval puhtaks pestud ning kuni jõuludeni sellega enam tegelda ei tohtivat. Just täna palisse või masinasse pandud rõivad ja kodutekstiilid pidavat eriti valgeks minema. Kuid ühte tuleb jälgida – pesu tuleb kuivatada toas. Kes oma pestud kraami õue riputab, see arvestagu, et Toomas pidavat oma mustade kätega need ära käperdama!

Samal teemal

Koristamisega pühid välja ka laiskuse ja lohakuse
See, et kodu jõuludeks korda saaks, on elementaarne ka tänapäeval. Ja koristamine tuleb ette võtta ikka täie põhjalikkusega, kuni küttekollete puhastamiseni välja. Samas pole elamukorrastus olnud algselt vaid tegu iseeneses, vaid kandnud tõrjemaagilist tähendust. Musta-Tooma või Tahma-Tooma väljaajamisega võidi lisaks räpasusest ja laiskusest vabanemisele anda märku ka valguse võidust pimeduse üle – hakkavad ju tänasest päevad jälle pikenema!

Vaid nii jõuad kodu jõulumeeleollu ajastada
Nii nagu mõnel pool peideti toomapäevaks vokid riiete alla ära, võiks seda teha täna ka näiteks arvutitega, et pühade ajal suur töötegemise kihk peale ei tuleks. Nii jääb paras aeg kodu läikima lüüa ja toidudki ette valmistada, sest nõnda palju söögikordi kui eestlastel jõululaupäeval tavaks, tuleb varakult valmis mõelda! Täna tehtud toit annab alust uskuda, et söögist ei tule terve aasta puudus. Nii on paras aeg ise teha kõik verivorstid, süldid ja pasteedidki!

Kasutatud kirjandus: „Eesti rahvakalender VII“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee