Erakorralise meditsiini osakond annab abi ööpäev ringi, aga lihtsalt igaks juhuks pole sinna vaja minna. Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 21. detsember 2018 14:11
Jõulud EMOs ei erine argipäevadest, kuid võib tähele panna, et  sugulased toovad sinna vanureid igaks juhuks kontrolli, ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla EMO juhataja dr Märt Põlluveer. Aastavahetusel sagenevad ilutulestikuga seotud vigastused. 

Jõulud EMOs ei erine Põlluveeri sõnul argipäevadest EMOs, kuid kui pühad tulevad, hakatakse tooma vanainimesi igaks juhuks kontrolli. „EMO on valmis erakorralist abi andma ööpäev läbi, aga igaks juhuks pöördumine ei ole vajalik. Soovitan pigem pakkuda eakale emotsionaalset tuge, mitte tuua EMOsse. Kui on mingi tervisemure, soovitan pöörduda esmalt perearstile või helistada perearsti telefoniliinile. Kutsun üles veetma pühasid koos oma eaka lähedasega, mitte teda EMOsse transportima. Vanainimesel on lähedastega palju mõnusam olla pühade ajal kodus kui EMOs järjekorras istuda,“ räägib dr Põlluveer.

Eestis ei ole mõistena kasutusel, kuid maailmas on täheldatud Holiday Heart syndrome`i ehk pühadeaegse südame sündroomi, mille ilmnemisel tekivad südamerütmihäired alkoholi liigtarvitamise tagajärjel. „Kui juua palju alkoholi, süüa hapukapsast kõvasti peale, siis kõht ägiseb ja alkohol teeb oma töö. Mõõdukus on alati voorus,“ paneb EMO juht inimestele südamele.

Pikkade pühade ajal on oht pikalt liialdada alkoholiga ja selle tulemusena võivad juhtuda tõsised traumad. Aastavahetuse saabudes saavad EMO-s aktuaalseks ilutulestikuga seotud vigastused. „Kandke kaitseprille ja hoidke rakettidega ohutut distantsi, mida tootja on soovitanud. Mitte mingil juhul ärge laske ilutulestikku käest,“ ütleb Põlluveer. „Soovin kõigile häid pühi ja toredat aastavahetust - uskuge mind, uude aastasse on palju mõnusam minna kahe, mitte ühe silmaga.“