Jõulud

Kolmekuningapäev lõpetab täna jõuluaja (8)

Toimetas Kadi Raal, 6. jaanuar 2019 08:51
Täna on õige päev kuusk toast välja viia. Foto: AFP/Scanpix
Täna on kolmekuningapäev, mis enamikus Euroopa maades ja ka Eestis tähistab rahvakalendri järgi jõuluaja lõppu ning on õige päev kuuse toast välja viimiseks. 

Algselt tähistati 6. jaanuaril Kristuse sünnipäeva, kuid Kristuse sünnipäeva nihutamist jõuluajale sai 6. jaanuaril tavaks kolmekuningapäeva tähistamine. Nimelt kestsid keskaegsetes linnades jõulupidustused toomapäevast kolmekuningapäevani. 

Sellel päeval käisid paljudes Euroopa maades ringi kuningad, kroonid peas. Kuningakskäijad laulsid, anti nukuetendusi. Kaasas kanti teivast tähega ja laternat. Seda nimetati Petlemma täheks. Kuningakskäimise komme oli vähesel määral levinud ka näiteks Tallinnas, kus veel 1980. aastatel liikusid kolm kuningat lauldes ringi.

19. sajandi teisel poolel ja 20. sajandi alguses segunesid rahvapärased ja kristlikud jooned omavahel üsna tihedasti. Luterlased külastasid sel päeval sagedasti õigeusu kirikut, et saada osa vee õnnistamisest ja tuua sealt pühitsetud vett ehk nn jordanivett koju arstimiseks ja muuks otstarbeks. Vesi püsis uskumuste kohaselt kogu aasta värske.

Tavaliselt viidi jõulu- ja näärikuused just sel päeval toast välja, linnades koguti nad kokku ja viidi metsa. Euroopas oli tavaks sel päeval jõulukuused pidulikult põletada ja viimastel kümnenditel on suuremates Eesti linnadeski nii tehtud.

Läbi aegade on kolmekuningapäev olnud oluline lastele – neil oli ju õigus jõuluehted ära korjata ning jõuluõunad ja -maiustused kuuse küljest ära süüa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee