Kodu ja Aed

Terrass ja ukseesine kauniks ehk Millised lilled passivad talvel õuepotti? 

Evely Karvak, 11. jaanuar 2021 05:56
1. Küpress ’Wilma’, eri värvi kanarbikud ja padipõõsas. Kirjud kanarbikupotid teevad seaded lõbusamaks. 2. Metallist ämbrid sobivad talveseadete jaoks üsna hästi. Kuid ka neil peaks olema põhjas auk, sest külmunud muld paisutab pangedki lömmi. Raagus oksa
Käes on talvine rahu ja vaikuse aeg – aiatööd on jaanuariks tavaliselt otsa saanud. Kuid uksetagused, rõdud ja aknapealsed võiksid ka talvel meid lilleiluga rõõmustada.

1. Väänduvate okstega paju sort ’Ural’ on ilus ka talvistes vaasides. 2. Suvel potis olnud kõrrelised ja kanarbik turritavad lumemütside alt välja.

Samal teemal

Pimedal ja hallil ajal on värvikad lillepotid tore kaunistus. Kuid meie talved on teadagi karmid ja taimi, mis terve külma hooaja ilusad püsiks, on üsnagi kitsas valikus.

Mida peaks jälgima?

◆ Kõigepealt vaata üle potid ja anumad. Kahjuks ei pruugi talviseks kasutamiseks sobida kõik potid, mis suvel väljas olid. Enamik materjale lihtsalt ei kannata külma. Hea, kui leiate anumaga kaasas olnud sildi või märkuse, et pott on külmakindel.
◆ Kui teile lihtsalt tundub, et potti võiks proovida, siis tasuks selle põhi ja võimalusel ka seinad vooderdada vahtplasti või muu materjaliga, mis läbi ei külmu. Vooderdus kaitseb taimede juuri krõbeda pakase eest. Samuti ei külmu seal muld ära ega lõhu potti oma paisumisega.
◆ Kindlasti aga ei sobi õue glasuurimata keraamilised potid. Selline materjal imab niiskuse endasse ja pakasega puruneb. Samuti ei kõlbai nüüd istutuspottideks ilma auguta anumad, sest talvel sajab palju ning suur kogus vett kas uputab taimed või ajab jäätudes anuma lõhki.

1. Küpress ’Wilma’, eri värvi kanarbikud ja padipõõsas. Kirjud kanarbikupotid teevad seaded lõbusamaks. 2. Metallist ämbrid sobivad talveseadete jaoks üsna hästi. Kuid ka neil peaks olema põhjas auk, sest külmunud muld paisutab pangedki lömmi. Raagus oksa

Milline asukoht valida?

◆ Kui taimed on lageda taeva all, võiks neid vahepeal lumest puhtaks raputada nagu okaspuidki. Liiga rasked lumemütsid pottidel teevad taimedele liiga. Ülalt kaetud asukohas seda muret nii palju pole.
◆ Väliste lilleseadete puhul võiks kasutada ka tavalisest suuremaid potte, kuna väikesed jäävad kergesti lumevangi ja tunduvad paksu lume sees palju väiksemad.

Millised taimed sobivad?

◆ Talveaja põhilised potitaimed on kanarbikud ja eerikad. Lisaks teada-tuntud roosakaspunaste õitega kanarbikele on saada valge ja roosa õievärviga ning ka erksate kollakasroheliste lehtedega taimi.
◆ Madalatest taimedest sobib talvel potti panna veel talihalja – oma punaste või roosakate marjadega püsib see külmaga päris pikalt ilus.
◆ Hallikat tooni saab juurde anda padipõõsaga, mis on ka tuntud suvelill.
◆ Pisut lühemat aega peavad vastu dekoratiivkapsad, kuid see-eest on nad toredad värvilised.
◆ Ka rippuv luuderohi säilib talvepottides ilusti, kui külma on viie kraadi ümber.
◆ Suuremat mõõdet talvistele kompositsioonidele võib anda igihaljaste okaspuude või lehtpõõsastega.
◆ Potis kasvatamiseks sobivad talvel hästi kõik okaspuuvormid. Kui tahta, et nad ka edaspidi aeda kaunistaksid, peaks neid ereda kevadpäikese eest kattega kaitsma, samamoodi nagu teisi igihaljaid õuetaimi – mis aga pole tihtipeale kuigi tore vaatepilt. Seega peab arvestama mõningate kadudega, nagu ikka hooajataimede puhul.
◆ Vastupidavamad okaspuud on minu kogemusel mägimännid ja elupuud, aga ka pukspuud ja kuused. Kuid ikkagi varjulisemas kohas, kuhu otsene terav kevadpäike peale ei paista.
◆ Talvisel ajal lillepoodides müüdavad küpressid on enamikus soojemast kliimast pärit, meie õuekülma ei kannata ja kevadeks hukkuvad. Ainult hästi soojade talvedega on nad vahel harva ellu jäänud.

1. Korraga ja rohkelt sadav lumi teeb pottidele kõvasti liiga. 2. Kandiliseks pügatud pukspuuvormid sobivad hästi suurtesse kandilistesse pottidesse. Erkrohekaid-kollakaid toone annavad eerikad.
1. Kui keset sügavat talve on vaja kaunistavat lillepotti teha, siis ju taimedega mässata ei saa. Väikestes kastides on sammalt, kadakaoksi, käbisid ja värvilisi kontpuuoksi. Kõrtsituba Kolmas Draakon Tallinnas. 2. Suurem punt kollaseid pajuoksi koos rohe

Veel kaunistusi

Seadetesse saab lisada:
◆ Värvilisi oksi – näiteks kontpuult, pajult.
◆ Igihaljaste põõsaste ja puude oksi – hästi säilivad jugapuu, mänd, iileks.
◆ Toreda kujuga oksi – pajudel ja pähklipuudel on need vonkleva kujuga ja sihvakad, sobivad hästi vaasi.
◆ Marjadega oksi – toredad on nii valgete mummudega lumemari kui ka punaste marjadega iluõunapuu ning roomav tuhkpuu.
◆ Käbid ja sammal – asendamatu lisa talvistes seadetes.

1. Kevadel sulavad potid lume alt välja ja siis on kõige dekoratiivsemaks jäänud vaid oksad ja juurikad. 2. Kergema pakasega võib seadesse lisada dekoratiivkõrvitsaid, suurt külma need kahjuks ei kannata.

Kuidas hooldada?

◆ Seni, kuni ilmad on soojad ja muld pole külmunud, tuleb taimi kasta. Kastmisvajadus sõltub sellest, kui palju vihma sajab. Tasub tähele panna, et ka sügisel ja talvel võib olla väga kuiv.
◆ Kui muld potis jäätub, siis piirdub hooldus suuremate lumemütside maharaputamisega.
◆ Kõige rohkem rikub talviste pottide väljanägemist märg ja raske lumi, külm ja sula vaheldumisi. Ehk ilusa väljapaneku eelduseks on korralik karge talveilm.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee