Foto: Unsplash
Eva Luigas 1. jaanuar 2021 12:26
Suured toataimed lisavad oma efektse kasvukuju ja eripärase lehestikuga igale kodule hubasust ja suursugustki ilmet. Ka hooldada on mõnda suurt taime kokkuvõttes kergem kui mitut aknalauatäit pisemaid tegelasi.

Oluline on aga leida taimed, kellele teie kodu kasvukeskkonnaks sobib ja alles seejärel sellest nimekirjast meelepärasem välja valida!
Suure taime saamiseks on mitu moodust: aeganõudvaim on taim seemnest kasvatada ja lihtsaim kohe suur taim soetada. Esimene moodus ei maksa suurt midagi, kuid nõuab pikka pühendumist ja tibake õnne. Suure taime ost haukab rahakotist piraka ampsu, kuid efekt on kodus kohe olemas.
Et kallist taimest oleks rohkelt rõõmu, tuleks tema kasvatamisel arvestada paljude asjaoludega.

Kõige levinumad ja põnevamad suurekasvulised toataimed on kindlasti palmid. Kuid peale nende leidub ka teisi efektseid suurema kasvuga taimi. Aiakeskused pakuvad nii nooremaid ja tillemaid kui ka juba pea inimkõrgusi isendeid – nende hulgast võib leida mitmeid tavaliste tubaste oludega leppivaid liike.

Viigipuud on meie kodudes juba ammu tuntud kui hästi vastupidavad taimed. Ahtalehine viigipuu, Ficus binnendijkii, on neist vast üks põnevamaid tänu oma graatsiliselt allapoole kaarduvatele okstele ja pikkadele kitsastele lehtedele. Armastab valget kasvukohta ja mõõdukat kastmist, ei talu liigniiskust. Okste kärpimisega saab kujundada puule kompaktse võra.

• Lopsaka potitäie saamiseks võib potti istutada ka mitu taime. Nii saab näiteks havisabadest, draakonipuudest, sulgvõhkudest jpt taimedest kasvatada uhkeid potitaimi.
• Suurte ja kallihinnaliste toataimede kasvatamisel on eriti oluline täita kõiki nende kasvunõudeid ja olla hoolas kastmisel.
• Suuremas kasvupotis ja eriti päikese käes kipub mulla pealmine kiht kiirelt kuivama, samas kui poti keskel võib muld olla veel piisavalt niiske. Seega tuleks enne iga kastmiskorda veenduda, kas kasta on ikka ilmtingimata vaja või mitte. Ning kiire läbikuivamise vältimiseks võiks mullapinda niiskuse hoidmiseks kergelt multšida.
• Kuna suured lehed kattuvad tolmuga sama kiirelt kui mööbel, tuleks igal kodukoristusel ka taimede lehed ja varred pehme lapi ja leige veega üle käia. Kui võimalust on, võib taimi ka duši all pesta, siis tuleks aga mullapind enne kinni katta, et üleliia vett mulda ei satuks.
• Suurtelt lehepindadelt toimub ka aurumine kergelt, seega peaks uurima, kas taim vajaks äkki veega piserdamist. Liigse kuivusega kipuvad lehtede tipud ja servad pruunistuma.
• Paljud troopikast pärit taimed kasvavad aasta läbi ja neid ei tohiks talveks nälga ja janusse jätta. Seega tuleks neid väetada ja kasta perioodiliselt.
• Otsese päikesevalgusega peaks olema ettevaatlik – ka valgust eelistavate taimede lehed võivad kahju saada.

Mahe kalasabapalm, Caryota mitis, armastab valget ja sooja (kuni 25 kraadi), kuid lepib ka tavapärasest veidi jahedama (talvel u 16-kraadise) kasvukohaga. Tal on huvitav, veidi kalasaba meenutav tumeroheline lehestik. Meeles tuleb pidada, et kalasabapalmid armastavad pigem niiskemat elu – seda nii mullastiku kui kasvukoha õhuniiskuse poolest. Kui õhk on ruumis väga kuiv, tuleks taime üsna sageli piserdada. Ehkki palmid õitsevad toatingimustes harva ja sedagi vaid vanemas eas, tuleb kalasabapalmi puhul arvestada, et ta õitseb elus vaid korra ja seejärel hukkub.

• Aeg-ajalt kontrolli taimede tervist: käi luubiga üle lehtede alumised küljed, varred, tüvi ja lehekaenlad. Tee endale selgeks igat konkreetset taime ohustada võivate kahjurite tunnused.
• Kõige parem on kahjurite koju jõudmist pigem vältida. Selleks hoia uusi toataimi ja isegi kingitud lõikelilli mõnda aega karantiinis – näiteks olemasolevatest toataimedest eraldi ruumis. Ka õuest tuppa toodud taimne materjal (ajatamiseks mõeldud oksad, jõulupuud) võivad endas peita pisikesi pahalasi.
• Iga kummaline plekk lehel ei pruugi olla kahjurite tekitatud. Tegu võib olla valede valgustingimuste, liigse niiskuse või kuivuse, tuuletõmbuse tagajärgede, järskude temperatuurimuutuste või ka mõne toitaine kroonilise puudusega.

Toatingimustes, nii päikeselisemas kui poolvarjulises kasvukohas peab ilusti vastu ka Laose datlipalm, Phoenix roebelenii. Aeglasekasvulisel, u 1,5-meetriseks kasvaval iludusel on kaunid sulgjad kaardus lehed. Ka talle meeldib niiskem muld ja suvine lehtede piserdamine, kuid liigniiskuse suhtes on ta tundlik ja talvel tuleks teda kasta veidi vähem. Harilikku datlipalmi (Phoenix dactylifera) on lihtne kasvatada ka seemnest, kui kuskilt värskeid datleid saada õnnestub. Datliseeme idaneb mitu nädalat, läbikuivanud seeme aga mitu kuud. Kel kannatust jagub, võiks proovida.

• Suveks võib ka suuri toataimi õue suvitama viia. Et oleks kergem transportida, võiks neid hoida ratastega alustel. Siis on lihtsam neid ka muudel põhjustel veidi liigutada.
• Paljude suurte toataimede vormishoidmiseks tuleks neil võrasid aeg-ajalt kärpida. Kuid palmide puhul see alati ei kehti – enamik neist ei talu tüve lõikamist ja hukkub. Seega tuleks liiga suureks kasvanud palmile otsida senisest avaram kodu.
• Kui taim vajab ümberistutamist, hangi talle täpselt sobiv mullasegu. Tihti ei aita muud, kui tuleb sobiv segu erinevatest komponentidest ise kokku segada. Enne arvuta valitud istutuspoti mõõtude järgi välja, kui palju uut mulda kulub.
• Nooremaid taimi istutatakse ümber igal aastal, vanemate ja suuremate taimede ümberistutamine võetakse ette siis, kui juured juba poti alt välja tulevad või pott (tihti puidust tünn) suisa lagunema kipub.
• Arvesta, et suure taime ümberistuta­misel ei pruugi üksi hakkama saada, seega kutsu appi mõni jõulisem sõber.

Suurte tumeroheliste hõlmiste lehtedega meeldiv monstera, Monstera deliciosa, on samuti ammu tuntud ja lihtsalt kasvatatav, üsna kiire kasvuga toataim. Looduslikult on tegemist ronitaimega, seega võib teda suunata toe najale kasvama. Armastab sooja poolvarjulist kasvukohta ja niiskemat mulda, ei talu läbikuivamist, kuid suhtub rahulikult kohatisse tuuletõmbusesse ja temperatuuri kõikumisse. Kuiva õhuga ruumis on vaja ta lehti sageli piserdada. Kindlasti tuleks lehti pidevalt ka tolmust puhastada. Võrsetippude tagasilõikamine kevadel soodustab uute võrsete teket ja taime harunemist.

NB! Leheläikeid, millega poodides lillekimpude rohelised lehed klantsima lüüakse, koduses majapidamises potilillede kaunistamiseks kasutada ei tohiks. Otse pudelist lehele pihustatud paks läikekiht sulgeb elaval taimel kõik lehepoorid ja pigem kahjustab kui ilustab taime välimust.