Sisustus

Kiikad uute nõude järele? Praktilised soovitused, kuidas valida koju sobivad sööginõud 

Urve Vilk, 11. veebruar 2021 16:28
Foto: Living4media
Nõusid uuendatakse kas kolides või kodu värskendades. Kui pole tahtmist, et üksikud nõud lauakatte silmailu hävitaks, tasub sööginõusid osta komplektis või serviisina. Või siis nii, et tulevikus saaks sarnaseid nõusid juurde soetada.

Ettevõtte Perfect Home jaekaubandusjuhi Ede-Ly Täpsi sõnul külastab nende poodi, kus müügil keskmise ja kõrgema hinnaklassi tooted, ka keskmisest teadlikum klient, kes impulsiivoste väga ei tee. “On ka selliseid, kes vaatavad tooted välja juba neli-­viis kuud varem, enne kui ostma tulevad,” ütleb Täpsi.

Samal teemal

Sageli ostetakse tema sõnul uusi nõusid peale remonti või kolimist. “Kuulen tihti klientidelt, et remont pole veel valmiski, aga juba valitakse uusi nõusid,” lisab Täpsi.
Enamasti ostetakse poest nõusid komplektina, ehkki kruuse ja taldrikuid soetatakse vahel ka ühe- või paarikaupa. “Kuna need on ilusad, siis mõned inimesed võtavadki ühe taldriku või kruusi korraga,” lausub ta.

Millest koosneb baaskomplekt?

Baaskomplekt võiks Täpsi sõnul koosneda taldrikutest külma toidu, prae ja supi jaoks, lisaks praevaagnast ja serveerimistaldrikutest. Ning muidugi kohviserviisist.
Kuna supitaldrikuid on erinevaid, võib need valida ka näiteks kausisarnased, mis sobivad siis ühtlasi ka pasta serveerimiseks. “Sellise komplekti hind jääb 20–40 euro ringi inimese kohta,” võtab Täpsi kokku.

Täpsi hinnangul kannatavad neil müügis olevad nõud nõudepesumasinas pesemist väga hästi, ilma et väljanägemises midagi muutuks. “Ma ei tahaks küll teiste tooteid halvustada, aga selle põhjal, mis mul endal kodus on olnud, võin öelda, et kui mõni kiirmoeketi taldrik näeb juba peale aastast kasutamist kulunud välja, siis kvaliteetbrändidega seda ei juhtu,” räägib ta ning lisab, et pigem tasub ostmisel veidi enam kulutada, mitte valida kõige odavamaid tooteid, sest need pikalt ilusad ei püsi.

Nõusid on müügil paljudes kohtades, kaubanduskeskustes ja ehituspoodideski – kas tasub neid sealt osta? “Rääkides näiteks Prismast või Selverist, siis sealt võib kvaliteetseid nõusid täitsa leida, kui klient on teadlik ja oskab õige kaubamärgi valida,” soovitab Täpsi valiku tegemisel jälgida konkreetset toodet. Ning jätkab, et mõni disainihuviline on siiski tunnistanud, et kaubamärgi müük mõnes kaubakeskus võib selle maine alla viia.
Poe tootevalikus on ka keraamilisi serviise. “Need on ilusad ja omapärased asjad, juhul kui see stiil meeldib,” kiidab Täpsi.

Jõulud toovad lauale kirevust juurde

Tootevalik nende poes uueneb neli korda aastas, ühtlasi jõuab samal ajal poodi uus kataloog. “Järgmine on jõulukataloog,” ütleb Täpsi. Aasta lõpus tuleb valikusse palju jõulutooteid, sh küünla­aluseid, salvrätte ja muud teemakohast.
Keraamik Kristi Kuurme käsitööna valminud keraamilised nõud on mõeldud igapäevaseks kasutamiseks. “Kõrgkuumpõletusega tehtud nõud on vastupidavad – kõrgkuumsavi on kvaliteetne, nii et sellest tehtud nõusid võib pesta nõudepesumasinas, ilma et nende värv muutuks või peaks kartma, et nad kuluksid või muul moel välimust muudaksid.” Lisaks on nõud kuuma­kindlad.
Kuurme on läinud seda teed, et müüb enamiku toodangut ise otse kliendile, seda nii Kärdlas paiknevas töökojas kui ka laata­del käies. Ka Kuurme edasimüüjad paiknevad peamiselt Hiiumaal, just seetõttu, et kunstnikul poleks tarvis tarneks suuri vahemaid läbi sõita.

Kruusidele võib alati joonistada spetsiaalse värviga ainulaadsed kaunistused.

Kõige rohkem ostetakse Kuurme toodetest kruuse. “Tundub oluline, et kruus oleks ilus ja mugav ning seda oleks hea vaadata, kui hommikul kohvi jood,” nendib Kuurme. Temalt tellitakse ka erinevaid komplekte. “Nii teeserviise kui ka näiteks kümmekond kruusi korraga või peekreid,” ütleb ta. Keraamikul on välja kujunenud oma kindel tootevalik, mille värvid paneb paika kasutatav glasuuride värvigamma.

See, et värvid on partiidel samad, teeb eri ajal soetatud nõude sobitamise lihtsaks. “Neid võib igal aastal juurde osta, täiendades varusid järk-järgult,” räägib kunstnik. Tooted sobivad omavahel kenasti.
Ka eritellimused on võimalikud. “Näiteks olen teinud nugade-kahvlite topsi, millele sooviti ka auku põhja ja et jalad oleks all,” toob Kuurme näite.
Kunstnik tunnistab, et tema toodete vastu oleks nõudlust rohkemgi, kui vaid toota jõuaks. “See muidugi eeldab, et peaks välja õpetama kellegi, kes oskaks tööd sama hästi kui ma ise,” räägib ta. Selline väljakutse tundub keeruline ja nõuab meisterlikkust.

Värvus pole ainus kriteerium

Kuurme hinnangul pakutakse Eestis palju autoriloomingut ning igal kunstnikul on oma käekiri, mille järgi teda tuntakse. Tal endal on kodus nii oma toodangut kui ka teiste kunstnike töid. Lisaks tavalisi poest ostetud nõusid. “Olen seda tüüpi inimene, keda ei häiri, isegi kui kõik taldrikud on eri sordist – seda lustakam!” Kuurme sõnul pole ta pedant, kes ootab, et kõik nõud näeksid laual ühtemoodi välja.
Täpsi, kel kodus kolm serviisikomplekti, armastab klassikalist valget. “Valge miskipärast väga meeldib,” tunnistab ta. Lisades, et kuna ta armastab kasutada erinevaid laudlinu, salvrätte ja muid aksessuaare, siis on just valge parim värv, millega neid sobitada. Valge on Täpsi sõnul ka seetõttu tänuväärne, et selle taustal paistab toit kõige isuäratavam.
Täpsi tunnistab, et talle meeldib väga laudu sättida, ent mitte nii palju ise toiduvalmistamisega tegeleda. “Süüa võiks keegi teine teha, mina tahaks just lauda katta,” naerab ta.

Nõud kohe kasutusse

Täpsi on järginud põhimõtet, et kodus oleks vaid vajalikud asjad, ei midagi üleliigset. Kõik olemasolev on ühtlasi tal igapäevases kasutuses – ilusaid asju ta kappi ei peida. “Olen emalegi selgeks teinud, et pole mõtet hoida peonõusid kapis, sest kui sageli neid pidusid ikka korraldatakse.” Trend ongi kõik ilusad söögitarvikud kohe kasutusse võtta, mitte nõusid kapis hoida, nagu veel paarkümmend aastat tagasi kiputi tegema. “Kui just pole põlvkondi vana Villeroy & Bochi serviisi, mida tahetakse hoida,” lisab Täpsi. KK

Valgete tekstiilide ja heleda puiduga kodus jääb efektselt must-valge lauakate kohe silma.Foto: Asuntomessut.fi
Puit ja valge koos mõjuvad alati šikilt.Foto: Priit Grepp
Läbinisti sinine ja teksa, ruuduline ja mummumuster lisab hommikuti tuju.Foto: Kodukiri
Valge serviis, aga huvitava vormiga.

Raagus metsa graafika kordub ka lauakattes.Foto: Priit Grepp
Ei teagi, kumb oli enne: kas serviis või vaip?Foto: Asuntomessut

“Olen otsustanud, et olemasolevad nõud sobivad kokku”

"Nõud on üks valdkondi, milles põrkuvad minu kaks poolt: üks, kes armastab ilu ja ühtsust, ning teine, kes ei taha toetada asjatut tarbimist. Aga ma pole päris jutlustav antitarbija, käin ikka vahel kaubamajas ilusaid serviise imetlemas ja nõudekomplektidest unistamas.
Kui mehega kokku kolisime, saime ämma käest tumelillast suitsuklaasist serviisi, mis on täielik retro. Ainult et serviis pole täielik ning erinevaid taldrikuid ja kausikesi on praktilistel kaalutlustel aegamisi juurde tekkinud, paljud neist on samuti nõukogudeaegne pärand. Eelistaksin küll enda maitse järgi valitud komplekti või vähemalt ühes stiilis nõusid, aga olen otsustanud, et olemasolevad sobivad omavahel kokku, mis tähendab, et ma ei pea nende asendamise pärast muretsema. Pealegi tekib tõsine tõrge tervet ja korralikku asja ära visata.
Küll aga juhtus mõni aasta tagasi, et armusin Muhu Portselani käsitsi maalitud sinise sarja tassidesse. Ilmselt oleksin hakkama saanud ka ei tea kust kappi ilmunud eri logodega kruusidega, aga vaigistasin mõistuse hääle ja nüüd ei möödu päevagi, kui mind ei rõõmustaks ilusate sini-valgete tasside rivi.
Nõude valikul jälgin, et ese oleks masinpestav. Värvi ja välimust vaatan niikuinii.
Vanadest nõudest on kõige armsam vanaema klaasist serveerimiskauss – ilusa ümmarguse jalaga. See on nii huvitavalt lihtsas stiilis, et sobib vist iga ajastu koju. See kauss läks ükskord katki, aga ka siis polnud ma nõus sellest loobuma, vaid liimisin tüki tagasi. Võtan selle jälle välja, kui on vaja küpsised, kartulisalat või väikesed tomatid sisse kallata."

4 nippi nõude valikuks

Kogus Eelista tootjaid, kelle puhul on teada, et neilt on tulevikus võimalik nõusid eraldi juurde osta. Mõtle läbi, mida sinu pere peamiselt sööb ning millised nõud saavad kapist kõige kiiremini otsa – just neid tuleks soetada rohkem. Mõtle, kas soovid tulevikus korraldada söömaaegu pere või sõprade ringis ja kui palju inimesi sel juhul laua taga kokku saaks. Vastavalt sellele arvule võiks soetada ka nõusid – pluss mõned varuks.

Suurus Taldrikuid on müügil mitmes suuruses – seega tasub ära mõõta, kui suur on sinu nõudepesumasin ja köögikapp, välistamaks võimalust, et nõud neisse ära ei mahu. Lisaks tasub arvesse võtta sööjate harjumusi ehk kui suuri koguseid pereliikmed tavaliselt söövad. Meeles tasub pidada sedagi, et uuringute järgi mõjutab taldriku suurus söödava portsu suurust – suuremalt taldrikult süüakse rohkem.

Disain Ehkki värvilised ja ornamendiga kaunistatud nõud on omapärased, on just klassikaline valge see, millega on kõige lihtsam kombineerida aksessuaare (laualinad, salvrätid, serveerimisnõud jms). Ka toit paistab kõige isuäratavam välja enamasti just valgel taustal.

Kvaliteet Igapäevakasutuseks mõeldud nõude komplekt peaks olema piisavalt vastupidav, et seda saaks iga päev mikrolaineahjus kasutada ja nõudepesumasinas pesta. Kallimad nõud on enamasti vastupidavamad, lisaks maksab silmas pidada, et üldjuhul taluvad valged portselanist lauanõud kõige paremini eri temperatuure, ühtlasi pole nende puhul ohtu, et värvid ebaühtlaselt kuluksid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee