Foto: pexels
Naisteleht.ee 23. jaanuar 2022 18:16
Kui tööleminekuaeg pikeneb kõvaks tambitud lumega kõnnitee tõttu ligi poole võrra, tekib õigustatud küsimus, kas kuidagi libisemata ei saaks.

Kui inimesi langeb tänaval kui kirjamarke, kujuneb nii ehk teisiti välja arvamus, et libeduse vastu ei saa kuidagi. Või siiski? Naisteleht leidis kuus nippi, mis pidavat aitama murtud luudeta tööle jõuda, ja katsetas neid omal nahal.

Vali kummitald!

Kui tänavad pole enam lumevabad ega lihtsalt läbitavad, tuleks kõigepealt muidugi oma jalavarjud üle vaadata. Moekad saapad võivad olla küll ilusad, aga ei pruugi libedal teel olla kõige jalasõbralikumad. Mustriga kummitald on talvel kõige õigem lahendus, sest takistab libisemist.

Tulemus: Plastisarnasest materjalist tallaga võrreldes on vahe märgatav. Kumm tõesti ei libise ja õige sügavusega muster aitab sellele kaasa. Liiga sügav muster, muide, kogub enda sisse lund ja jalanõud muutuvad ikka libedaks, nii et tähelepanu sellele!

Plasttallad turvaliseks!

Paljud ilusad saapad on väga ebapraktilise, plastisarnasest materjalist tallaga, millel võib libedal tänaval justkui uiskudel liuelda. Et sääraseid saapaid iga ilmaga kanda ja ikkagi jalgele jääda, lase kingsepal saabastele õhukesed kummitallad kinnitada.

Tulemus: Seda nippi oleme kasutanud juba aastaid, nii et töötab! Ei mingit peamurdmist kingapoes, kas osta libedad, aga ilusad saapad ja riskida luumurdudega, või leppida vähe koledamate, aga libisemiskindlatega.

 Liivapaber saapa alla!

See võib tunduda naeruväärne, aga hädaolukorra puhuks soovitatakse seda internetis päris sageli. Vahel pooleldi naljaga, sageli päris tõsiselt.

Tulemus: Noh... See töötab, aga liivapaber kulub kiiresti. On tõhus võib-olla siis, kui on tarvis läbida sada meetrit lausjääl, muul juhul läheksime ilmselt, olgu jalas ükskõik kui libedad saapad, ilma seesuguse julgestuseta. Sest kulunud liivapaber on veel libedam kui saapatald.

Naelikud jalga!

Kui teeolud on eriti ekstreemsed, võiks saapa peale tõmmata naelikud. Metallnagad hoiavad su jää peal püsti raudkindlalt. 

Tulemus:Väga efektiivsed! Nendega mine kas või jäätunud mäetippe vallutama, sest kukkumine on välistatud. Püsivad hästi ümber jala ja annavad jääl liigeldes tõesti turvalise tunde.

Liimi kruusa

Kõlab tobedalt, aga on tõsi ja säästuajal kaalumist väärt nipp. Osta korralik liim ja kleebi jalanõude talla alla pesuehtsat kruusa. Muidugi ei suuda seegi nipp püsivuselt naelikutega võistelda, aga mõneks ajaks aitab kindlasti.

Tulemus: Valisime tükk aega saapaid, millele raatsiksime PVA-liimi ja kruusaga läheneda, aga kui otsus langetatud ja kruus talla alla sai, tuli tunnistada, et tulemus pole paha. Aga iga päev seda kruusakihti talla all uuendada küll ei viitsiks, see pudeneb ju lahti!

Tuhk unusta ära

Ahiküttega kodus elajatel tekib tihti kiusatus kogu tee tööle üle puistata tuhaga, mis on ju täitsa priilt käes. Seda mõtet ei tasu siiski eriti pikalt kaaluda, sest tuhk haagib ennast saapatalla alla, kandub siseruumidesse ja tegelikult ei takista libisemist.

Tulemus: Meie koduhoovis oli tuhk paaris kohas kasutusel, aga libe oli neis kohtades sellest hoolimata ja esik inetuid hallikaid laike täis. Vahetasime tuha kruusa ja liiva vastu ning tulemus on palju parem – ei ole libe ja tubagi pole plekiline.