Pane kiisule oma muru kasvama. Foto: Rana Sawalha / Unsplash
Toimetas Helen Serka-Sanchez 18. november 2019 05:30
Just kassid võivad olla need, kes valimatult kodus taimi näksivad. Seepärast peaks olema teadlik, milliseid toataimi eelistada. Soovitusi jagab Marianne Reimal, Jungel.garden.ee projektijuht.

Nii kaua, kuni ise hambaga taimi proovimas ei käi, pole need inimestele ohtlikud. Kui teil on aga kodus kass või koer, kes kipub pahandust tegema ja järjekindlalt toataimi näksima, peab teadma, millised taimed põhjustavad loomadele probleeme. Kassid ja koerad on küll erinevad loomad, kuid rohelust näksida armastavad nad samadel põhjustel – enamasti igavusest, või vajadusest oma magu puhastada. Täiesti mürgivabade taimede nimekiri on õnneks päris pikk, nii et iga taimesõber saab oma lemmiku pärast olla muretu. Kaunid, kuid mürgised taimed on igal juhul parem asetada kõrgematele riiulitele, amplitesse või kohta, kus lemmikloom või väikelaps neile ligi ei saa.

Milliseid taimi eelistada?

Lemmikloomasõbralikud taimed:
sõnajalad, adiantumid ja pesa-raunjalad, begooniad, tillandsiad, tiigerlehikud, marantad, tups-rohtliiliad, orhideed, peperoomiad, piilead. Samuti vääris-mägipalm, kollakas pisipalm, säntpoolia, ilunõges, jõulukaktus, bokarnad, kõrge lehtliilia.
Draakonipuid peetakse üldiselt lemmikloomasõbralikeks, aga mõned sordid nagu marginata, deremensis ning fragans põhjustavad väidetavalt kassidele siiski vaevusi.

Hoia lemmiklooma ulatusest eemal:
Aaloe, alokaasiad, asparagused, filodendronid, hüatsindid, erinevad viigipuud, jõulutäht, kalanhoe ja mosterad, eri sorti angloneemad, samuti havisabad, sulgvõhad, ning rahu-palmehik, mille juurte ja seemnete närimine võib loomadele lõppeda väga kurvalt.

Miks osad taimed on mürgised?

Juba loodus on ette näinud, et taimed kaitsevad ennast ärasöömise eest keemiliste protsessidega, mis muudab nende mahla toksiliseks. Kaitseks herbivooride eest on taimed seda teinud juba miljoneid aastaid. Kuid mitte kõikide taimede mahl pole ühtviisi toksiline. Mõned ärritavad vaid kergelt, tekitades nahasügelust, samas kui teised võivad tervist tõsiselt kahjustada.
Näiteks sisaldavad paljud taimed väikeseid “kristallnõelakesi” ehk kaltsiumoksalaati, mida leidub kuld-nõelköies, monsteras, paljudes filodendronites ja alokaasiates ning teistes heades õhku puhastavates taimedes. Seda leidub ka ananassis ja just see on põhjus, miks korraga palju ananassi süües hakkab suus torkima. Samas on hea teada, et kaltsiumoksalaat tekitab söömisel ebamugavusi, kuid ta ei ole kindlasti loomale surmav.

Pane kiisule oma muru kasvama. Foto: Rana Sawalha / Unsplash

Mida teha, kui lemmik sööb siiski mürgist taime? Head nõu jagab Tiina Toometi Kliiniku loomaarst Triin Kass.

Kui loom on söönud mürgist taime, siis...

... loputa lemmiklooma suu ja eemalda taimeosad.

... tee kindlaks taimeliik, võimalusel võta alles jäänud taimeleht loomaarsti juurde kaasa.

... võta ühendust loomaarstiga ja tee kindlaks mürgitusoht. Edasi tegutse vastavalt loomaarsti soovitustele.

Selleks, et lemmik ei saaks mürgist taime süüa...

... tee selgeks, millised on mürgised taimed. Aseta need toas nii, et lemmik ei saaks neid kätte. Piira nendele taimedele aias ligipääs näiteks aediku või võrkaiaga.

... kasvata kassile tema enda muru. Kui kass saab süüa spetsiaalselt talle mõeldud muru, siis kaob tal huvi aia-ja toataimede vastu.

... ole tähelepanelik orasheina suhtes. Koerad armastavad harilikku orasheina, mis ei ole küll kahjulik, aga kuna koerad söövad seda tihtipeale liiga palju, siis tuleks selle söömist piirata.