Piknikukotti tasub pakkida head ja paremat ning koos perega metsa või rabasse jalutama minna.Foto: Laura Verte
Laura Verte 24. veebruar 2021 05:00
Enda sünnipäeval on meil kõigil omamoodi tähistamise tavad – kes kutsub sõbrad pika süldilaua taha, kes eelistab veeta päeva hoopis diivanil lillemere tagant lemmiksarju vaadates. Mida teha aga Eesti vabariigi sünnipäeval? Ikka midagi sellist, mis on hilisemat meenutamist väärt!

Avastades Eestimaad

Kui piduliku söögipoolise vaaritamine, peolaua sättimine ja selle taga istumine pole sinu tass teed, võta sõprade ja perega ette tore teekond looduse rüppe! Tee- või kohvitermos ja koogitükk seljakotis, väikesed sinimustvalged taskutest piilumas ning sõõm veebruarivärskust teel rabatorni võib olla just see, mis teeb päeva teistest erilisemaks ja meeldejäävaks! Ära unusta ümisemast ka oma rahvalikke lemmikviise. Pere neljajalgsed on sellise patriootliku matka eest eriti tänulikud.

Uisusammud rahvarõivais

Kui ilmataat annab soodsad tingimused, võtke pidupäevast viimast rabalaukal uisutades või räätsadega matkates. Krõbeda külma eest kaitsevad sind sel päeval soojad rahvarõivad, pealegi on sedasi hulga lõbusam ja uhkem ning fotojäädvustusedki sellest päevast saavad põnevamad. Matkajärgne saun on ehteestlaslikult kui sibul kiluvõileival!

Sinise lummuses

Kui oled olnud sünnipäevaärevuses, et katta laud ja kostitada külalisi, siis Eesti vabariigi aastapäev on just õige sündmus, et lasta oma fantaasia valla ja kokkamisel-kaunistamisel tõeliselt lõbutseda! Kasuta seejuures erinevaid veebruarisiniseid toone, mida saadavad lumised valged koos piduliku kullakarvaga. Nii on keldrikapis ootavad sinised kangad, vanad nõud ja erinevat tooni küünlad tõhus ning rahakotisõbralik viis luua lauale karge talvevõlumaa.

Lonks lonksu haaval valminud pidulaud

Pärast varahommikust lipuheiskamist on täpselt paras hetk, et ühendada kaks põhjamaist tegevust: kohvitamine ja näputöö. Kohvijoomine olgu piisavalt pikk, et meisterdada toredad kaunistused õhtusöögilauale. Kasuta selleks sahtlipõhjast leitud pabereid, kanga- ja paelajuppe, fotojäädvustusi Eesti loodusest ja oma vanavanematest – mida rohkem armsaid mälestusi ja meenutusi lauale saab, seda erilisem!

Armastus käib ikka kõhu kaudu

Pidupäevale lisavad põnevust isetehtud õhtusöögimenüüd, mis panevad oma välimuse ja sisu tõttu kõhus liblikad lendama. Kui suur maalritöö võtab käed värisema, võid menüü trükkida paksemale paberile ja selle hiljem helesiniste vesivärvilaikudega pisut omanäolisemaks muuta. Eriti soovitame kasutada pabertoorikuna erinevaid postkaarte ja fotosid kodumaast ning meie inimestest ja kirjutada õhtune kõhutäide piltide taha. Mõtle, millise emotsiooni annab saja aasta pärast lastelaste poolt leitud postkaart praeguste mõtete ja menüüga, kui nemad peavad Eesti vabariigi 202. aastapäeva!

Too külaliste kostitamiseks välja taevakarva serviis. Eriti väljapeetud mulje jätab menüü, kust saab uudistada, mida laual pakutakse. Foto: Laura Verte

Paljudel on sel tähtsal päeval kavas vaadata pidulikku õhustikku loovat presidendi vastuvõttu. Kui sa ei taha aga telerit käima panna, loovad erilise sünnipäevaõhkkonna ka lõbusad mängud pere või sõprade seltsis. Koosta selleks viktoriin, kus vastuseid ootavad Eestit puudutavad küsimused, või mängige Eesti-teemalisi lauamänge. Kui see tehtud, palu kõigil lauasolijatel rääkida mõni tore lugu või mälestus Eestist, nii et süda säraks ja hing rõkkaks!

Kirju-mirju Eesti

Uhked rahvarõivad, tikandid ja kirev elukogemus värvib meie armsa kodumaa kirgaste roosade, punaste, sügavsiniste, oliiviroheliste, sidrunikollaste jms pintslilöökidega. Tuues sellesama buketi väärika sündmuse puhul pidulauale, saad südamesse mitte ainult ootusäreva kevadrõõmu, vaid ka hea kõneaine meenutamaks-tutvustamaks oma kodukoha rahvarõivaid.

Rahvuslik lillemeri

Ammutades inspiratsiooni tikandite mustritest, too lauale peomeeleolu tõstma lillemeri kõiksugu erinevat tooni lillenuppudest. Sea need kokku kimbuks, laota laiali väikestesse vaasidesse või loo eriti põnev ja suviseid unistusi meenutav ujuv õiekobar läbipaistvatesse vaagnatesse-kaussidesse.

Ära karda värve! Neid leidub meie rahvarõivastes ja elukogemuses - las see kõik peegedub ka pidulaual. Foto: Laura Verte

Pidurüüs söögiriistad

Maitsva roa järel võib punaseks võõbatud suunurk tahta väikest tupsutamist. Olgugi et paberist salvrätikuid leidub iga eestlase maitsele, too külalistele üllatuseks lauale põnevad rahvapäraste kangaste ja linikute leiud. Katmaks seda ilu esialgu saladuslooriga, voldi kangastest toredad seaded kahvleid-nuge hoidma, nii et mustrid hiljem oma tõelist palet näitaksid.

Sel päeval näeb ka telerist, kuidas on kaunistanud end selleaastased presidendi vastuvõtu külalised. Miks mitte ehtida ka ennast sel ilusal õhtupoolikul parima tualeti või ülikonnaga või hoopis oma kodukandi rahvarõivad selga panna? Piduliste ja õhtu jäädvustamiseks tee kodu kõige valgustatumasse tuppa väike fotonurk, kus peomeeleolu hoiavad rahvuslikuna eestiaegsed rekvisiidid, kostüümid ja ehted.