Nipid

ABIKS KODUS JA AIAS | Kui oled suur kohvisõber, siis peaksid neid nutikaid nippe peast teadma! 

Laura Verte, 24. märts 2019 14:00
Peale kohvijoomist kogu kokku kohvipaks ning lase sellel põhjalikult kuivada. Seejärel saad seda kasutada aias, majapidamises ning kehahoolduses.Foto: Andrea Tummons / Unsplash
Suure kohvisõbrana võid olla märganud, kui palju sul igapäevaselt kohvipuru prügikasti lendab. See on aga väärtuslik tooraine mitmete loodus- ja inimsõbralike toimingute jaoks. Kogu ja kuivata tarbitud kohvipuru kokku ning rikasta neid tegevusi:

Rõõmuks taimedele

Samal teemal

Haput pinnast eelistavate taimede ning lillede väetamiseks sobib kasutada kohvipaksu (joogi happelisus oleneb kohvi sordist ja valmistamisviisist, kuid üldiselt peetakse kasutatud kohvipaksu selleks paraja happelisuseks). Tähele tuleb aga panna, et see ei oleks värske hommikune puru, vaid mõnda aega toas kuivanud ja seisnud. Väeta sellega viljapuid, roose, hortensiaid, asaleasid ning kameeliaid ja turbaaladel kasvavaid taimi nagu jõhvikad, mustikad ja rododendronid. Kohviväetis hoiab nii pinnasest eemal tüütud kahjurid ning tõstab selle happelisust. Väetamisel kaeva mõnesentimeetrine kohvipaksu kiht õrnalt taimealusesse pinnasesse. Teatud juhtudel võib mugavamaks toimimiseks lisada kohvipaksu ka kastmisveele.

Täiusta kompostikasti

Toas kuivanud ning seisnud kohvipaks sobib hästi ka kompostihunnikusse lisamiseks. Vihmaussidele on see maitsvaks toiduks, mille läbi nad komposti rikastavad. Pane tähele, et kohvipuru ei saaks komposti hulka liiga palju pandud (aitab mõõdukas kihiti raputamine) ning et see oleks korralikult kuivanud, lõhnaks veel värskelt ja ei hallitaks.

Sipelgate vastu

Kui oled hädas tüütu tuppa roniva sipelgamarsiga, siis puista nende teerajale ette kohvipuru. Selle aroom ja happelisus meelitab nad vastupidises suunas tagasi liikuma ja peagi oledki putukatest prii.

Ebameeldiva lõhna vastu

Kohvipuru aitab oma olemuse ja aroomiga värskendada nii külmkapisisu kui kätepesu. Selleks aseta külmikusse tass kohvipuruga, mis imab ebameeldiva lõhna endasse. Küüslaugu või sibula järele lõhnavaid käsi hõõru kohvipuruga.

Nõud läikima

Naha- ja juuksehooldus

Internetist, ajakirjadest ning raamatutest leiab ohtralt iluretsepte, mille koostisainete hulka kuulub ka kohv. Valmista sellest nii aromaatseid keha- või näokoorijaid, seepe kui ka juuksehooldustooteid.

Kohvivärv

Kohv ei anna värvi vaid sinu hommikutele. Joogiga saad värvida nii mune, lõnga, trükkida kangale kui joonistada paberile. Värvi tumendab kangem kohv ning lisades pisut äädikat, aitad värvil paremini kinnistuda.

Värskendavaks kuubikuks

Kui hommikukohvist jäid mõned lonksud kohvi järele, siis ära kiirusta seda kraanikausist alla kallama! Külmuta see jääkuubikuvormides, et suvisel ajal jahutavaid kohvihetki värskendada.

Samal teemal

31.02.2021
Vahva meisterdus pühadeks: pastelsed munakujulised küünlad
01.09.2019
Mõnusa alguse päevale annab just nende soovituste järgi valminud presskannukohv!
25.03.2019
Täida oma kodu hea energiaga!
27.02.2019
RETSEPT | Hõrk puuviljasalat kitsejuustu või kanaga