Värvide pealekandmiseks ja kruntimiseks on sobivaim vahend pintsel.Foto: PantherMedia/Scanpix
Kodus.ee 22. märts 2019 17:49
Värvide ülesandeks on kaitsta ja kaunistada aluspinda. Värv peaks olema sobilik pinnale, mida see kaitseb, ja tervislik inimestele, kes värvitud pindadega ruumides tegutsevad. Järgnevalt juhiseid, kuidas valida sobivaid loodusvärve ning vältida remondituhinas vigu, mis lõpptulemuses pettuma sunnivad.

Tuntumad naturaalsed interjööri värvid on kohupiima- ehk kaseiinvärvi, liim- ehk kriitvärvi, lubivärvi, savivärvi, muna-õlitemperat ning linaõlivärvi.

Tarvis teada:

  • Kõik naturaalsed värvid on looduslike mullapigmentidega toonitavad. Kaseiin-, liim-, lubi- ja savivärvi puhul ei tohiks pigment moodustada üle 10 % värvi mahust, vastasel korral selle omadused halvenevad. Muna-õlitemperale ja linaõlivärvile võib pigmente lisada ka rohkem. Värvi kokku segades hõõru pigmendid kõigepealt väikese koguse veega ühtlaseks pastaks ja lisa seejärel värvile, kokkusegamiseks kasuta visplit.
  • Enamik värve on märjalt tumedamad ning kuivavad pinnal mitme tooni võrra heledamaks, vaid muna-õlitempera ja linaõlivärv kuivavad tumedamaks.
  • Värvide pealekandmiseks ja kruntimiseks on sobivaim vahend pintsel. Värvitud pinna vastupidavus on seda suurem, mida enam kihte pinnale kantakse ja mida vedelamad on värvikihid. Minimaalne kihtide arv on kaks.
  • Värvide aluspindadeks sobivad kõige paremini imavad krohvitud pinnad, millega värvid hästi nakkuvad. Kips-, kipskiud- ja puitlaastplaadist, betoonist, Fibo plokist ning tellistest aluspinna puhul on tarvilik lauspahteldus või tuleb katsetada, kas vuugikohad jäävad läbi kumama või mitte.
  • Looduslikud värvid ei haaku plekkidega, seepärast isoleeri pinnale tekkinud plekid (nt tahm, rooste, rasv) šellak-isoleerkrundiga.
  • Sisetingimustes töötades peaks ruumi temperatuur olema püsivalt üle 15 °C, seda eeskätt töötamise mugavuse ja värvidele sobivate kuivamistingimuste loomise tõttu.
  • Kõik looduslikud värvid on üldjuhul vaid kuivpuhastatavad: mustus eemaldatakse svammi või kustutuskummiga. Mõned vastupidavamad värvid on puhastatavad ka niiske lapiga.

Üksikasjalikumalt loe erinevate looduslike värvide omaduste ning kasutusvõimaluste kohta portaalist kodus.ee.