Foto: PantherMedia/Scanpix
Kodus.ee 8. aprill 2019 15:24
Kasutamata potentsiaalsed ruutmeetrid kodus tänapäeva kalli energia- ja kinnisvarahinna tõttu kasuks ei tule. Lükanduks on ruumi parema ärakasutamise suhtes eriti sobilik lahendus. Avarates ruumides saab lükandustega soovimatuid vaateid sulgeda ja soovitud vaateid avada vajaduse kohaselt.

Uue hoone projekteerimisel on õige aeg mõelda sellele, kuidas ruumid ustega eraldada või kas üleüldse uksi vaja on. Üha rohkem on hakatud uusehitistes kasutama lükanduksi, sest tavalised hingedel uksed tekitavad nii kasutamata põranda- kui ka seinapinda.

Lükanduste paigaldamisel on mitmeid erinevaid valikuid. Uusehitiste puhul tasub panustada seina sees liikuvatele lükandustele. Kui renoveeritavas kohas ei saa või ei soovita olemasolevat vaheseina seinasisese lükandukse tarbeks lammutada ja uut vaheseina ehitada, on võimalus lükandukse relss kinnitada seinale või lakke, mispuhul on vaja põrandasse paigaldada ka juhtsiin. Kui on paigaldatud põrandasse sõidusiin, siis ukse raskus toetub alumises juhtsiinis liikuvatele ratastele ja ukse kohal on juhtsiin.

Lükanduks võimaldab erinevaid tegevusi

Paljud eelistavad kodus vaheseinte sees liikuvaid lükanduksi, et oleks võimalus soovi korral ruumide vahel avarust luua. Teatud tegevuste puhul, nagu toiduvalmistamine, on mõttekas uksed muidugi suletuna hoida.
Ruumide mitmesugune kasutamine ja muutmine on samuti põhjus, miks eelistada lükanduksi, mis  lisab kodu kasutusmugavust. Elutoa ja muude ruumide vahel võib olla näiteks helikindel lükanduks, et nendeni, kes vaikselt omaette olla tahavad, elutoa melu ei kanduks.

Loe edasi portaalist kodus.ee.