Pese ka kasvuhoone konstruktsioon põhjalikult puhtaks.Foto: Free-Photos / Pixabay
Helen Serka Sanchez 20. aprill 2019 11:50
Selleks et köögiviljad saaksid kasvuhoones haiguste- ja kahjuritevabalt kasvada, peaksid klaasmaja enne taimede mulda istutamist põhjalikult puhastama. Kevadisteks koristustöödeks on just nüüd õige aeg!

Üleliigne triiphoonest välja!

Tihti muutub kasvuhoone talvel hoiupaigaks, kuhu viia laste liivakastimänguasjad, grill või õuekiik. Alustagi koristustöid sellest, et viid kõik üleliigse sealt välja. Juhul kui sul jäid sügisel vanad taimed koristamata, lõika need nüüd maapinna lähedalt maha ja põleta. Ära pane kuivanud tomatitaimi komposti, muidu levivad võimalikud kahjurid taimedelt edasi. Peale selle on tomatitaime varred ja lehed ka kergelt mürgised. Viska toestusnöörid, taimesildid ja liimpüünised prügikasti. Seejärel kaeva mullapind läbi ja korja välja juured.

Vajadusel paranda

Vaata üle triiphoone konstruktsioonid ja klaasid. Vaheta katkised kasvuhooneosad välja, et sul oleks seal mõnusam toimetada ja taimedel parem kasvada. Vajadusel õlita krigisevad aknaluugid ja uksed. Kontrolli ka kastmisveetünni. Plastanum võib olla talvel kasvuhoones seistes külmaga hapraks muutunud, plekktünn läbi roostetanud. Kui see on juhtunud, hangi enne kastmishooaega uued anumad.

Pese vee ja seebiga

Enne lapiga pesemist uhu klaasist või polükarbonaadist kasvuhoone nii seest kui ka väljast survepesuri või voolikuga puhtaks. See eemaldab suurema tolmu, putukamustuse, liiva ja mullapritsmed. Kui klaase kohe lapiga puhastama hakkad, võivad liiva- ja mullaterad pindu kriimustada. Hiljem hakkab mikropragudesse kogunema mustus. Eriti kriimustamisaltid on uuemad polükarbonaatkasvuhoonete siseküljel olevad vetthülgavad teflonpinnad, kuid neid ei peagi nühkima. Sellise pinna puhastamiseks piisab vaid voolikuga üle uhtumisest, kuna pind hülgab juba iseenesest mustust.

Puhastusvahendiks sobib hästi roheline seep, mis puhastab hästi pinnad ja tapab ka kahjurid. Poes müüakse mugavas pihuspudelis valmis seebilahust, mida on lihtne pindadele pritsida ja siis märja pesukäsnaga mustus maha küürida. Alusta pesemist välispindadelt, seejärel liigu triiphoonesse sisse ja pese suunaga ülevalt alla.

Puhasta maja konstruktsioonid käsiharjaga. Hõõru korralikult kõik nurgatagused harjaga üle, et kuhugi ei jääks pesitsema ühtki kahjurit. Klaasid saad kirkaks, kui lisad viimasesse puhtasse pesuvette äädikat ja kuivatad klaasid aknakaabitsaga. Ole ettevaatlik, et sa oma käsi klaasi või teravate konstruktsiooniäärtega ei vigastaks.

Põhjalik haigustekitajate tõrje

Kasvuhoone vajab põhjalikumat desinfitseerimist, kui sealsetel taimedel on olnud taimehaigusi või -kahjureid. Selleks sobib hästi kasvuhoone-keldri septik. Selle vahendiga töötlemiseks vali päikesepaisteline ilm, sest niiskusega pole septiku toime nii tõhus. Valmista lahus pihuspudelisse vastavalt juhendile. Kasuta kindlasti kummikindaid, näomaski ja kummijalanõusid.

Pritsi lahusega üle kasvuhoone ja ka vanad taimed, nii et pinnad lausa tilguvad. Seejärel lase kasvuhoonel kuivada ja korista taimematerjal. Loputa kasvuhoone üle vooliku või puhta vee ja pesukäsnaga. Pärast desinfi tseerimist puhasta põhjalikult ka oma käed ja töövahendid.

Muld vajab uuendamist

Iga paari aasta tagant võiks kasvuhoones mulda uuendada, sest värske muld või kasvuturvas annab taimedele rammu kasvamiseks. Selleks eemalda umbes 10 cm pinnast ja asenda see aiandusärides müüdava aedviljade kasvatamiseks mõeldud mulla- ja turbaseguga. Vana muld kaeva aiapeenardesse.

Kevadisel kasvuhoone peenra ettevalmistamisel kasuta põhiväetisena kanasõnnikut koos mereadruga. Puista seda mullale ja sega pinnase hulka. Kui õues on püsivalt plusskraadid, kasta kasvuhoone istutusala sooja veega märjaks ja lase seista. Enne taimede istutamist kobesta muld. Suurema saagi saamiseks lisa sinna mullaparandajaid.

Ära unusta tööriistu!

Enne kevadhooaja algust puhasta korralikult ära ka kõik eelmisel aastal kasutatud taimekassetid, -potid ja töövahendid. Need saad puhtaks rohelise seebi või kaaliumpermanganaadi lahusega. Pärast pesuainega pesemist loputa vahendid leige veega ja kuivata. Hoiusta töövahendeid kinnises kastis, kuhu ei kogune tolmu.