Nipid

KODU KORDA: 15 küsimust, mille abil oma elamist korrastama asuda (1)

Toimetas: Kadi Saar, 4. mai 2019 14:00
Hoia alles vaid asjad, mida sul tõeliselt vaja on ja mis sulle rõõmu teevad. Foto: Luca Laurence / Unsplash
Korrastatud kodu ja minimalistliku elustiili poole püüeldes tuleks omada vaid selliseid asju, mis elule tõesti väärtust lisavad. Sealjuures võiks kodu olla koht, mis on täis ainult neid esemeid, mida selle elanikud tõeliselt armastavad. Allpool on 15 lihtsat küsimust, mille abil oma kodu korrastamise teekonda alustada.

1. Kas see ese toob rõõmu minu ellu?
Ka uusi asju ostes tasub mõelda, kas ihaldatud ese sulle täielikult meeldib või meeldib selle juures vaid teatud nüanss. Kui soovitud ese sulle otsast lõpuni ei meeldi, siis ei peaks sel olema ka kohta sinu elus. Kvaliteet on alati parem kui kvantiteet, eks?

Samal teemal

2. Kas see on midagi, milleta ma ei saa elada?
Kui sa saad selleta elada, siis kahjuks ei lisa see tõenäoliselt suurt väärtust su elule. Sellisel juhul on parem näiteks annetada see asi kellelegi, kes selle üle täit rõõmu tunneb.

3. Kas ma tõesti armastan seda?
Kui sa seda eset tõeliselt ei armasta, siis pole sul ka põhjust seda alles jätta. See võtab vaid ruumi, mida võiksid kasutada millekski muuks. Kodu on su kindlus ja peaks sisaldama ainult neid asju, mis panevad sind tundma tõelist soojust ja hubasust. Negatiivseid tundeid tekitavatel asjadel ei peaks olema seal kohta.

4. Kas see lisab väärtust mu elule?
Su kodus peaks olema ruumi ainult nendele asjadele, millel on oma kindel otstarve või mis toovad sulle rõõmu.

5. Millal ma seda viimati kasutasin?
Kui sa pole seda eset kasutanud viimase kahe aasta jooksul, siis on vast aeg sellest lahti lasta. Kodus võiks olla ruumi ainult sellele, mis igapäevaselt kasutust leiab. Muidugi on erandeid – näiteks asjad, mida kasutad konkreetsetel puhkudel või sentimentaalse väärtusega esemed. Aga suures osas kehtib ikka mõtteviis – kui sa midagi ei kasuta, siis on parem anda see edasi kellelegi, kes seda teeb.

6. Kas ma ostaks selle uuesti?
Kui jätaksid eseme praegu soetamata on võimalus, et sa ei hinnanud seda eriti kõrgelt ka alguses. Sellisel juhul on targem sellest lahti saada ja teha ruumi millelegi paremale.

7. Kas mul on juba midagi sellist olemas?
Kui sul on juba samalaadse funktsiooniga esemeid, tasuks endalt küsida, kas sa tõesti vajad neid juurde.

8. Miks ma sellest kinni hoian?
Mis põhjusel sa tegelikult midagi alles hoiad? Tihtipeale ei olegi alles hoidmisel suurt põhjust. Nii küsides saad filtreerida, missuguseid esemeid sa tegelikult tahad ja vajad.

9. Kas sellel asjal on minu jaoks sentimentaalne väärtus?
Loomulikult soovib igaüks endale armsaid esemeid alles hoida. Siiski oleks soovituslik oma sentimentaalse väärtusega asjade kogu üle vaadata ja ümber hinnata. Kui olulisi asju on mitmed kapid (või isegi toad) täis, siis on neid liiga palju, et neist kõigist rõõmu tunda. Alles võiks jätta ainult kõige erilisemad esemed – nii tõuseb ka nende tähtsus veelgi enam esile.

10. Kas seda eset on vaja parandada?
On igati mõistlik katkiläinud asju parandada, aga ainult siis, kui see on midagi, mida sa kindlasti oskad teha ja ka ära teed. Tihtilugu hoiame alles asju, mida plaanime kunagi tulevikus korda teha. Paraku enamjaolt juhtub, et seda parandamise-päeva ei saabugi ja asjad lihtsalt seisavad ning ootavad. Kui plaanid midagi parandama hakata, sea endale teostatav tähtaeg ja kui sa selleks ajaks pole jõudnud asjaga tegeleda, siis lihtsalt viska katkine ese ära.

Saad kodus ruumi juurde kui üleliigsest loobud. Foto: Roman Mager / Unsplash

11. Kas ma saaksin seda ruumi millekski muuks kasutada?
Kui oled alles hoidnud midagi, millest tead, et peaksid tegelikult lahti saama, aga pole suutnud seda miskipärast veel teha, siis küsi endalt: „kas see on tõesti väärt seda ruumi, mida võiks kasutada hoopis millekski paremaks?”

12. Kas ma hoian seda alles, sest mulle tundub, et „seda võib kunagi vaja minna”?
Kui hoiaksime alles kõik, mida kunagi äkki vaja läheb, siis ei loobukski me millestki ja elaksime asjahunnikute otsas. Kuigi on lohutav mõelda, et ehk neil alleshoitud esemetel on veel kunagi mingi eesmärk, siis tuleks endalt ausalt küsida: „kui tõenäoline on, et see juhtub?”. Kui asi ei leia kasutust praegu ja pole leidnud juba mõnda aega, siis tõenäoliselt ei leia see kasutust ka tulevikus.

13. Kas ma hoian seda alles süütundest?
Tavaliselt jäetakse asju alles kahel põhjusel: 1) see on kingitud ja 2) tunned, et raiskad raha, kui selle minema viskad. Tõesti, süütundest võib olla raske lahti lasta, aga kasutuna seisvad asjad vaid koormavad meid. Kui sulle ei meeldi kingitud ese, ütle veelkord „aitäh” ja lase sel minna. Raha aga, mida oled eseme soetamiseks kulutanud, on läinud ja seda tagasi saada pole võimalik. Parim on lahti lasta ja kogetust õppida, et järgmisel korral võiksid teha mõtestatumaid valikuid.

14. Kas ma hoian seda „igaks juhuks”?
Tihti hoiame asju alles „igaks juhuks” ehk ettenägematuks juhtumiseks, mis tulevikus võib esile kerkida. Sellised olukorrad on aga haruldased ja miskipärast on nii, et kui situatsioon saabub siis oleme selle „igaks juhuks” alles hoitud asja täielikult unustanud. Ehk on targem ripakil olev ese anda kohe kellelegi, kes sellele rohkem kasutust leiab?

15. Kas keegi teine saaks sellest esemest rohkem kasu kui mina?
Kui sul on mõni ese, mis sulle tegelikult ei meeldi, siis kujutle, kuidas keegi teine võib sellest hoopis enam rõõmu tunda. See teadmine, et keegi kasutab seda asja rohkem kui sina või keegi tunneb sellest suuremat rõõmu, motiveerib asjadest lahti laskma.