Lemmikloom

Ekspert annab nõu: kindlusta oma lemmikule turvaline ja mugav autosõit 

Toimetas Helen Serka-Sanchez, 13. mai 2019 12:17
Ka sinu lemmik tahab ennast autosõidul mugavalt ja turvaliselt tunda. Foto: Freestocks.org / Pexels
Samaoodi nagu inimene, tahab ka lemmik ennast autos mugavalt ja turvaliselt tunda. Lemmikloomapood KIKA Eesti juht Ksenia German annab ülevaate vahenditest, mis aitavad autoga reisimise lemmikule mõnusaks teha.

Ohutus eelkõige

Samal teemal

Liikluseeskirja kohaselt vastutab juht sõidukis olevate lemmikloomade ohutuse ja turvalisuse eest, tagades, et nad ei häiriks juhtimist ega vigastaks ennast või teisi. Selleks, et koer oleks turvaliselt autos kinnitatud, on olemas traksidest ja kinnisega rihmast koosnev komplekt, mis ühendatakse turvavöö pesasse. Rihmaga traksid tõmmatakse üle pea looma rindkerele. Kuigi loom on rihmaga kinnitatud, saab ta autos vabalt lamada ja istuda.

Loomale, kes tunneb ennast mugavamalt piiratud ruumis või keda autoistmel sõidutada ei saa, sobib reisikast, mille saab kinnitada turvarihmadega. Selleks, et loom ennast seal hästi tunneks, on reisikastil olemas ventilatsiooniavad.

Suure auto mugavused

Kui peres on suur koer ja autosõite on palju, võiks eelistada suuremat pereautot. Nii on mugav nii inimestel kui ka lemmikul. Näiteks mahub sellisesse autosse hästi ära koeraomanike seas palju kasutatud transpordipuur. Kuna koer on puuriga harjunud ja teinekord viibib seal ka kodus olles, siis on seal talle tuttavad lõhnad, mis muudavad koha koera jaoks turvaliseks.

Vahva disainiga reisikast sobib väiksemat kasvu lemmikule. Foto: Tootja

Alati ei pea autosse transpordipuuri mahutama. Universaalkerega autodel saab pagasiruumi salongist ka metallvõrega eraldada. Nii on loomal omaette ruum ja ta ei sega autojuhti. Sellist eraldatud ruumi saab teha ka spetsiaalse turvavõrguga.

Harjuta autosõiduga

Autoga tasub looma harjutada juba kutsikana, tehes alguses vaid lühikesi sõite. Kindlasti käi enne koeraga väljas, et ta saaks ära teha oma häda. Juhuks, kui koer peaks autosse pissima või oksendama, kata istmed kile ja rätikuga. Tubli autosõidu eest võib koera maiusega premeerida, kuid ära liialda sellega sõidu ajal, sest suurest ärevusest võib koer samuti oksendama hakata.

Ava autoaken vaid veidike

Kui loomale tekitab autosõit stressi, siis võib ta rabeleda ja autost välja tahta. Tihti avatakse selle peale aknad, et lemmik õhku saaks. See on mõistetav, aga akent tohib avada vaid nii palju, et värske õhk sisse pääseks, kuid mitte nii palju, et koer oma koonu välja saaks pista. See võib talle meeldida, kuid taoline tegevus võib paraku lõppeda erinevate haiguste ja silmapõletikuga.

Reisimoon kaasa!

Pikkade väljasõitude puhul tuleks planeerida ka puhkepause, et jalgu sirutada ja puhata. Sel ajal võiks ka lemmiklooma välja lasta, et ta saaks joosta ja loomulikke vajadusi rahuldada. Reisikotis võiks selliseks puhuks olla ka väljaheidete korjamiseks kotikesed.

Pikemate reiside puhul ära unusta koerale süüa ja juua kaasa võtta. Kui neljajalgsel kõht tühjaks läheb, kuluvad konservid karpides või kotikestes marjaks ära. Janu peletamiseks on spetsiaalsed pudeljooturid, mis ongi mõeldud reisi tarbeks. Transpordiks mõeldud reisikastis on ka spetsiaalsed kinnituskohad, kuhu veejootur panna.

Muuda autosõit lemmikule mõnusaks – nii tuleb ta hea meelega sinuga igale poole kaasa. Joogikausi asemel võib reisile kaasa võtta spetsiaalse pudeljooturi, kust lemmik saab janu kustutada. Foto: Tootja

Ära jäta koera autosse!

Mida soojemad on ilmad, seda kõrgemaks läheb temperatuur ka seisvas autos. Looma ei tohi jätta suletud uste ja akendega seisvasse sõidukisse, eriti kui õhutemperatuur on üle 20 kraadi, sest see võib autos tõusta 20 minutiga 37 kraadini. Edasi võib järgneda looma ülekuumenemine, mis on väga ohtlik ja võib halvemal juhul põhjustada ka surma. Looma ülekuumenemise sümptomid on koordinatsioonihäired, ähmane pilk, hirmutunne, sage hingamine, süljevool, erkpunased igemed. 

Samal teemal

13.04.2021
LOOMAARST HOIATAB: 5 soovitust, kuidas kaitsta koera eluohtliku kuumarabanduse eest
30.10.2020
VIIMANE AEG REHVE VAHETADA! 3 asja, millele enne tähelepanu pöörata
24.10.2020
Väldi tõsisemaid muresid! 10 põhjust, miks lemmiklooma suuhügieenile regulaarselt tähelepanu pöörata
22.08.2020
AUTOVABA PÄEV | 10 head põhjust, miks autost loobuda