Nipid

Redised kasvavad lõhki ja kibedaks? Nende 7 nipi abil enam mitte!  (1)

Toimetas Annaliisa Köss, 14. mai 2019 07:07
Mida teha, et saaksid peenralt vaid maitsvat ja tervet saaki?Foto: Skitterphoto / Pexels
Redis on üks esimesi köögivilju, mida peenrale või kasvuhoonesse külvata ja mis ka varakult saaki annab. Ometi ei ole maitselt mahedaid rediseid nii lihtne kasvatada! Sageli kipuvad need hoopis kibedaks minema ning lõhki kasvama. Mida siis teha, et saaksid peenralt vaid maitsvat ja tervet saaki?

Külva sobivasse mulda!
Redise kasvatamiseks sobivad kerged ning hästi vett läbi laskvad huumus- ja toitaineterikkad mullad. Mulla rikastamiseks võid kasutada kompostmulda või kodust sõnnikut. Viimasega pea siiski piiri, kuna see võib halvendada viljade maitseomadusi ja kvaliteeti, samuti soodustada kahjurite tekitatud kahjustusi.

Harvenda õigeaegselt!
Kui külvasid rediseseemned liiga tihedalt, tuleb neid kindlasti õigeaegselt harvendada. Seda peaksid tegema idulehe faasis, nii et taimede vahele jääks 2-3 cm. Kui jätad taimed harvendamata, ei moodusta need korralikku vilja.

Samal teemal

Hoia umbrohust puhas!
Rohi redisepeenart regulaarselt, nii et see oleks umbrohust puhas. Liigne umbrohi taimede ümber soodustab nii kahjurite levikut kui taimede väljavenimist.

Kobesta mulda!
Hea aeg on teha seda pärast vihmasadu või kastmist.

Kasta regulaarselt!
Redised armastavad niisket mulda, seetõttu tuleb neid korrapäraselt kasta. Ebaregulaarse kastmise puhul, kui muld on liiga kuiv, kipuvad viljad lõhki kasvama. Kui pärast kuiva aega tugevasti kastad ja taime veevarustus järsku suureneb, siis paksenenud-puitunud juurikakoor lõheneb. Ka redise mõru maitse peamine põhjus on kasvupinnase liigkuivus. Kuivas pinnases kasvanud redised on väikesed, puised ja kirbelt kibeda maitsega.

Ära hiline külviga!
Viimane aeg redist külvata on mai lõpus. Hilisemast külvist enam mahlaseid ning maitsvaid juurvilju ei saa. Soovi korral võib redist taas külvata augusti lõpus või septembri alguses, mil ilmad on jahedamad.  

Vali, mida korjad!
Kõik redised ei saa korraga küpseks, seega korja neid peenralt valikuliselt.  

Allikas: Maakodu

Samal teemal

13.06.2020
HOOAJA ESIMESED HOIDISED: marineeritud redised punase sibulaga
28.05.2019
RETSEPT | Röstitud rediste salat suitsujuustu ja avokaadokreemiga
21.05.2019
Toidukirjanik Sandra Vungi loobus veganlusest: pühendasin sellele 10 aastat, aga tervis ei lubanud jätkata
07.05.2019
Kaval nipp kahjurite looduslikuks tõrjumiseks – loe siit!