Päevaliilia õis püsib vaid ühe päeva, kuid õnneks tekib taimel uusi õisi pikalt ja palju.Foto: Zoosnow / Pixabay
Toimetas Helen Serka-Sanchez 31. juuli 2021 10:43
Lauspäikeseline peenar pole just paljude taimede meeliskoht kasvamiseks. Siiski leidub ka neid, kes just sellises kohas end kõige paremini tunnevad.

Lavendel

See lillade õitega taim armastab päikest ja tunneb end hästi kuivas ja päikeselises peenras. Lõhnavad õied meelitavad ligi mesilasi, kimalasi ja liblikaid. Kuivatatud lavendel sobib rahustavasse teesse ning koide peletamiseks riidekappi.

Lavendel armastab päikest ja tunneb end hästi kuivas ja päikeselises peenras Foto: Daiga Ellaby / Unsplash

Siilikübar

Siilikübar toob peenrasse rikkalikku õieilu juulist hilissügiseni. Seda taime on lihtne kasvatada päikeselises peenras, kuna eelistab kuiva kuni paraniisket mulda. Klassikalisele purpur-siilikübarale tasub kõrvale leida ka teisi värve, mida on oranžist roheliseni.

Elulõng

Suureõielised elulõngad kasvavad eriti hästi toestatuna päikeselisel, lagedal asukohal. Kuna taim jääb ühele kasvukohale aastateks, siis tasub see enne istutamist kindlasti põhjalikult läbi mõelda.

Roosid

Nii mõnigi roosisort armastab päikeselist asukohta ja mitte liiga niisket mulda. Roosipeenrasse sobivad hästi kasvama ka salvei ja lavendel.

Roosipõõsad keskpäevast päikest ei pelga. Foto: Congerdesign / Pixabay

Floks ehk leeklill

Floks on paljudele tuttav vanadest taluõuedest või vanaema lillepeenrast. Lõikelilleks sobivat leeklille on paljudes eri värvides, millega saab peenardesse kujundada lustakaid värvilaike või harmoonilisi ansambleid.

Floksidest saab kauni kimbu, mis toob tuppa suvelõhna. Foto: Hans Braxmeier / Pixabay

Päevaliilia

Päevaliilia on tõeliselt murevaba taim, mida on lihtne kasvatada nii lauspäikeselises peenras kui poolvarjus. Taim võib aastaid kasvada ühes kasvukohas ja suureks kasvanud lille on kerge paljundada.

Päevaliilia õis püsib vaid ühe päeva, kuid õnneks tekib taimel uusi õisi pikalt ja palju. Foto: Zoosnow / Pixabay

Pojeng

Suve alguses õitsevad pojengid on tõeliselt kaunite ja hurmavalt lõhnavate õitega. Rohkeks õitsemiseks vajab taim päikeselist või poolvarjus kasvukohta ning niisket ja toitainerikast mulda.

Romantilised pojengid võiksid olla igas aias. Foto: Stefan Schweihofer / Pixabay