Kodu ja Aed

Nutikas aianipp: kasvata koos neid taimepaare, et vältida kahjureid 

Toimetas Helen Serka-Sanchez, 2. juuni 2019 13:06
Kas teadsid, et istudades kokku õiged taimepaarid, meelitad taimedele tolmlejaid, peletad kahjureid ja aitad muuta mulla toitainerikkamaks?Foto: Julia Casado / Pixabay
Aednikul on alati varuks mõni kaval nipp. Kas teadsid, et istudades kokku õiged taimepaarid, meelitad taimedele tolmlejaid, peletad kahjureid ja aitad muuta mulla toitainerikkamaks? Tänu sellele saad nautida ohtrat viljasaaki ning kaunist lilleilu.

Mungalill ja kurk
Juurviljapeenar ei pea olema igav, vaid ka seal võib olla kauneid õisi. Lase kurgil ronida mööda tuge ning istuta selle alla värvikirev madal mungalille sort, mille lõhn peletab kahjureid, kuid meelitab tolmlejaid. Boonuseks on veel söödavad õied, mida koos kurgiga toidu sisse korjata.

Samal teemal

Salat, tomat ja baklažaan
Salatitaimed ei armasta kuuma. Istutades need kõrgekasvulise tomati või baklažaani alla, lood varju, et salatit pikemalt värskena hoida. Samuti peletab tomati tugev lõhn eemale mitmeid kahjureid.

Saialill ja brokoli
Brokolit kipuvad kimbutama lehetäid. Sellepärast tasub nende kõrvale külvata saialille, mille vartel olev kleepuv aine meelitab ligi lehetäisid, kuhu nad kinni jäävad. Saialilled meeldivad ka lepatriinudele, kes tüütud lehetäid nahka pistavad.

Salat ja murulauk
Salatitaimi tasub kasvatada koos muru- või küüslauguga. Kahjuritele nagu lehetäid vänge hais ei meeldi ja nii hoiavad nad ka salatilehtedest eemale.

Oad, mais ja kõrvits
Kui aiamaal on rohkem ruumi ja head kasvutingimused, siis tasub koos kasvatada roniuba, maisi ja kõrvitsat. Oad saavad kasutada kõrget maisi kasvutoena, samal ajal rikastavad need mulda. Kõrvitsalehed ei lase kasvada umbrohul ja sügisel on heaks multšiks.

Samal teemal

26.08.2019
10 põhjust, miks küpsetest tomatitest isu täis süüa
16.06.2019
VÜRTS | Maitsev murulauk tõstab söögiisu ja soodustab seedimist
08.06.2019
6 kaunist õitsejat, mis armastavad varju
23.05.2019
Kuidas väetada nii, et kõik sinu lilled tooksid rohkelt rõõmu?