Kodu ja Aed

VÄRSKES NIPIRAAMATUS | Ekspert selgitab, kuidas hoida muru kaunina (1)

Helen Serka-Sanchez, 31. mai 2019 07:29
Kui aega on vähe, aga on ikkagi soov hoida murulapp kaunis, saab muru hooldamisele kuluvat aega vähendada mururobotiga, mis hoiab muru pidevalt niidetuna, ja kastmissüsteemiga, mis niisutab maad vastavalt vajadusele.Foto: Jonathan Petersson / Pexels

Enamasti on suur osa koduaedadest murukatte all, mis kujundab krundi üldmulje. Kui muru on kena, on ka aed tervikuna viks. Sellepärast on oluline teada, kuidas muru nutikalt planeerida ja selle eest hästi hoolitseda.

Head nõu annab Terje Prisk (Rohenurk OÜ).

Enne muru rajamist tuleb hinnata olemasolevat pinnast, et välja selgitada, mis ettevalmistustöid oleks vaja teha. Sellest saab alguse ilus muru. Uue maja ümbrusesKui aeda rajatakse uue maja ümber, kus pole tehtud pinnatöid, tuleks kõigepealt tasandada aluspind ja anda sellele õiged kalded. Pinda ette valmistades peaks kindlasti jälgima, et selle peale saaks laotada vähemalt 15 cm paksuselt sõelutud mulla kihi. Murukatet planeerides võiks arvestada sellega, et murupiir ei algaks maja seina äärest. Seal on raske kasvatada ilusat muru, sest maja ääres pole murutaimedele piisavalt valgust ega niiskust. Sellistesse varjulisematesse kohtadesse sobivad varju taluvate taimedega peenrad või huvitava multšiga kaetud pinnad.Rajades uue muru vana pealeKui on soov uuendada vana muru, peaks pinna katma vähemalt 10 cm paksuse mullakihiga. Sellisel juhul ei kasva vana muru selle alt läbi. Kui maapinda pole võimalik nii paksult katta, siis olemasolev muru freesitakse või kooritakse. Üks võimalus on ka taimestik mürgitada. Sel juhul tuuakse töödeldud pinnale peale mullakiht, kuhu külvatakse uus muru.Erinevad murusordidOlenevalt sellest, mis otstarbel muru rajatakse, tuleb kasutada ka erinevaid murusorte.

Samal teemal

26.08.2021
AED OOTAB! Just need aiatööd tuleks augustikuus kindlasti ära teha
20.07.2021
Lugeja küsib: mida teha niidetud muruga?
20.06.2021
KOSUTAV VEESILM: nende juhiste abil lood aeda imelise tiigi
10.03.2021
Maakler vastab: kas ja kuhu võib oma aias ehitada ning millal on selleks luba vaja?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee