Kui aega on vähe, aga on ikkagi soov hoida murulapp kaunis, saab muru hooldamisele kuluvat aega vähendada mururobotiga, mis hoiab muru pidevalt niidetuna, ja kastmissüsteemiga, mis niisutab maad vastavalt vajadusele.Foto: Jonathan Petersson / Pexels
Helen Serka-Sanchez 31. mai 2019 07:29
Enamasti on suur osa koduaedadest murukatte all, mis kujundab krundi üldmulje. Kui muru on kena, on ka aed tervikuna viks. Sellepärast on oluline teada, kuidas muru nutikalt planeerida ja selle eest hästi hoolitseda.

Enamasti on suur osa koduaedadest murukatte all, mis kujundab krundi üldmulje. Kui muru on kena, on ka aed tervikuna viks. Sellepärast on oluline teada, kuidas muru nutikalt planeerida ja selle eest hästi hoolitseda.

Head nõu annab Terje Prisk (Rohenurk OÜ).

Enne muru rajamist tuleb hinnata olemasolevat pinnast, et välja selgitada, mis ettevalmistustöid oleks vaja teha. Sellest saab alguse ilus muru. Uue maja ümbrusesKui aeda rajatakse uue maja ümber, kus pole tehtud pinnatöid, tuleks kõigepealt tasandada aluspind ja anda sellele õiged kalded. Pinda ette valmistades peaks kindlasti jälgima, et selle peale saaks laotada vähemalt 15 cm paksuselt sõelutud mulla kihi. Murukatet planeerides võiks arvestada sellega, et murupiir ei algaks maja seina äärest. Seal on raske kasvatada ilusat muru, sest maja ääres pole murutaimedele piisavalt valgust ega niiskust. Sellistesse varjulisematesse kohtadesse sobivad varju taluvate taimedega peenrad või huvitava multšiga kaetud pinnad.Rajades uue muru vana pealeKui on soov uuendada vana muru, peaks pinna katma vähemalt 10 cm paksuse mullakihiga. Sellisel juhul ei kasva vana muru selle alt läbi. Kui maapinda pole võimalik nii paksult katta, siis olemasolev muru freesitakse või kooritakse. Üks võimalus on ka taimestik mürgitada. Sel juhul tuuakse töödeldud pinnale peale mullakiht, kuhu külvatakse uus muru.Erinevad murusordidOlenevalt sellest, mis otstarbel muru rajatakse, tuleb kasutada ka erinevaid murusorte.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli