Nõudepesumasin teeb elu lihtsamaks, aga kõike seal pesta siiski ei tohiks.Foto: Wendelin Jacober / Pexels
Toimetas Helen Serka-Sanchez 29. jaanuar 2021 13:15
Nõudepesumasin teeb elu lihtsalt, kuid on ka selliseid nõusid, mida tuleks pigeb käsitsi pesta. Nii võid päästa mõne kalli mälestusega eseme kindlast hävingust.

Enne nõudepesumasinasse suskamist on mõistlik pestavalt esemelt otsida märgist, kas see masinpesu kannatab. Alati sellist märgist, aga pole. Sellepärast on hea teada, mida pesta käsitsi, mida masinas.

1. Kullatud ja käsitsi maalitud nõud. Tihti on just nii kaunistatud mõned vanemad nõud ajast, mil nõudepesumasinaid veel polnud. Kuum vesi ning abrasiivsed pesuvahendid uhuvad nõult maha kõik kaunistused. Olenevalt portselanist ja värvist võib sama juhtuda ka tänapäevaste nõudega. Seega on alati hea enne ostmist müüjalt selle kohta täpsemalt uurida.

2. Puidust köögiriistad ja lõikelauad. Puit on poorne materjal, mis imab endasse niiskust ja tervisele kahjulikku pesuvahendit. Pesumasinas võivad puidust esemed painduda ja murduda.

Puidust lõikelaudu on soovituslik pesta käsitsi. Sama kehtib lõikenugade kohta. Foto: Valeria Boltneva / Pexels

3. Malmist nõud. Sellised kööginõud tuleb pesumasinast kaugel hoida, sest roostetavad kergesti ja võivad nii ka teisi nõusid pestes rikkuda.

4. Õrn klaas. Pesumasinas saab klaasi ilusti läikima, kuid õrnemad pinnad võivad saada kahjustatud. Enne kui oma lemmik vahuveini pokaalid masinasse pistad veendu, et sa neid jäädavalt ei riku.

5. Lõikenoad. Terava noata köögis läbi ei saa, seega ära neid nõudepesumasinasse pane. Teras peab küll vastu kuumale ja pesuvahenditele, kuid noa tera muutub nüriks.

6. Hõbedast söögiriistad. Lapse katsikutel kingiks saadud hõbelusikat pesumasinas pesta ei tasu. Seal muutub see tumedaks ja kaotab oma ilusa välimuse. Samuti tuleks käsitsi pesta kõik alumiiniumnõud.