Nipid

6 nippi, kuidas saaksid juba täna oma moetarbimisest tingitud jalajälge vähendada 

Toimetas Annaliisa Köss, 10. juuli 2019 16:26
Kas teadsid, et iga sekund viiakse ühe rekatäie jagu tekstiilijäätmeid prügimäele või põletatakse?Foto: Artem Beliaikin / Pexels
Kas teadsid, et iga sekund viiakse ühe rekatäie jagu tekstiilijäätmeid prügimäele või põletatakse? Et igal aastal kulub rõivaste tootmiseks ligikaudu 108 miljonit tonni taastumatuid ressursse ja maha võetakse 120 miljonit puud? Või et ühe puuvillase pluusi valmistamiseks kulub (kogu tsüklit arvesse võttes) 2 700 liitrit vett, mis on sama palju kui keskmine inimene joob 2,5 aasta jooksul. Mida saaksid ka sina juba täna teha, et sellisele statistikale mitte kaasa aidata?


Ennustatakse, et vähem kui kümne aasta pärast ehk 2028. aastaks on taaskasutus saanud ligi poolteist korda suuremaks kui kiirmoetööstus. Kasutatud rõivaste tarbimine rahuldab kiirmoest külge jäänud pidevat soovi millegi uue ja ägeda järele, kuid seda ilma tootmisega kaasnevate keskkonnakahjudeta. Kusjuures, kui iga inimene ostaks sel aastal ühe kasutatud rõiva uue asemel, säästaks see tootmiselt sama palju energiat kui kulub Eiffeli torni tuledele 141 aasta jooksul.

Mida saab igaüks teha juba täna?

  • Millegi uue järele igatsedes vaata esmalt üle valik neti- või sinule lähimates kirbukates ning alles viimasena pöördu jaekaubanduse poole.
  • Võimalusel eelista brände, mis kasutavad jätkusuutlikke tootmisviise (brändid, kes seda teevad, kajastavad seda tavaliselt ka oma tootesiltidel/reklaamides).
  • Eelista kvaliteetseid materjale, sest need peavad kauem vastu ning saavad seeläbi olla pikemalt ringluses.
  • Vähem on rohkem - proovi rakendada nutika garderoobi põhimõtteid ja olla loov erinevate rõivaste kombineerimisel. Selleks et eriilmelisi komplekte luua, ei pea kapis omama meeletus koguses riideid.
  • Pikemalt kasutuseta jäänud korralikud rõivad on mõistlik maha müüa kirbukatel või veebiplatvormidel nagu Yaga.ee, Osta.ee või Facebooki müügigrupis. Lisaks oodatakse rõivaid kogumiskonteineritesse ja Uuskasutuskeskusesse.
  • Rõivaesemed, mis on oma aja ära elanud, võid viia näiteks H&M-i kogumiskastidesse, kust lähevad materjalid ümbertöötlemisse. 

Allikas: Yaga

Samal teemal

19.04.2021
Müü taaskasutusturul nagu proff! 5 nippi, kuidas telefoniga häid tootepilte teha
13.04.2021
Kui palju raha sul riidekapis seisab? Vaata järele, kuidas see välja arvutada!
23.09.2020
3 põhjust, miks asjadest vabanemine su elule positiivset mõju avaldab
14.08.2019
Riidekapis uputab? Vaata järele, kui palju rõivaid sul tegelikult vaja on!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee