Seenel käimine on kordades mõnusam, kui tead mõningaid kasulikke nippe.Foto: Jonas Jacobson / Unsplash
Tuuli Mäemat 11. august 2021 15:21
Nüüd on õige aeg sammud metsa seada. Aga enne kui teele asud, pista need nipid taskusse!

Kas teadsid, et ...

... 19. sajandil peeti Eestis seente korjamist pigem vaeste tegevuseks. Populaarseks muutusid seened siin alles 20. sajandil.

... Vana-Egiptuses oli seente söömine vaarao eesõigus.

... ka Vana-Roomas oli seente toiduks kasutamine pigem ühiskonna kõrgemate kihtide privileeg – Caesar andis loa, kes tohtis seeni süüa, kes mitte.

... nõukogude ajal oli kombainiga marjade korjamine keelatud.

... kuivatatud seentest saab keeta tõmmist, millega värvida lõngu.

... vereva vöödiku nimelist seent saab kasutada lihavõttepühadel munade värvimiseks. Muide, Norras kasutati sama seent omal ajal juuste värvimiseks.

Võitle putukatega!

Küüslauk ja sibul peletavad putukaid eemale. Enne marjule või seenele minekut söö küüslauku või pista see koos sibulaga endale taskusse. Ka lapsi tuleb metsas putukate eest kaitsta. Valmista raudrohust või rosmariinist tee, lase sel jahtuda ning pihusta seda enne metsaminekut lapse riietele.

Pista taskusse mõned nelgiterad. Teri liigutades eraldub neist aroom, mis peletab putukad eemale.

Põdrakärbsed on paras nuhtlus. Et neid eemale peletada, puista juustesse ja riietele küüslaugusoola. Metsast väljudes kammi juuksed korralikult läbi ja klopi riided puhtaks.

Seenele võta kaasa ...

Et seenenuga ära ei kaoks ja seda oleks mugav kasutada, seo see nööriga korvi külge. Kui nööri pole, kasuta pikemat kummipaela. Kui kardad, et kaotad korvi ära, seo see endale keha külge.

Kui sulle meeldib riisikaid korjata, võta kaasa väike plastpudel veega ja pakk salvrätikuid. Männiriisikad on kibeda piimmahlaga, mis võib määrida.

Proovi äppe!

Androidiga telefonidele loodud rakendused Seene ja Perekondade seened annavad seenesortidest hea ülevaate.

iPhone’i kasutajatele on abiks äpp Rogers, kust leiab 1600 seeneliiki. Iga seenepildi juurde on kirjutatud, millise sordiga on tegu, kus seen kasvab, kui kõrge see on ning millised on selle omadused ja lõhn. Eraldi on välja toodud söögiseened. Lisaks pakub äpp seeneroogade retsepte.

Pea meeles!

  • Riietu metsa minnes kihiliselt. Kehale kõige lähem kiht peaks olema sünteetilisest materjalist, mis juhib niiskuse kehapinnalt eemale.

  • Võta kaasa luup – nii saad seeni lähemalt uurida.

  • Pista kotti varusokid, juhuks kui jalad peaksid märjaks saama, või kilekotid, mida märjemates kohtades jalatsite ümber mässida.

Käed puhtaks!

  • Kui käed on mustikatest väga mustad, hõõru neid sidruni viljaliha või -mahlaga. Sidruni asemel võid kasutada ka rabarberit, laimi või purustatud tooreid sõstraid. Loe rohkem siit!

  • Hambapasta puhastab (ja pleegitab) hästi käsi. Kui võtad appi ka hambaharja, saad ühtlasi küünealused puhtaks.

  • Pese rohelise seebiga villaseid esemeid. Puhtaks saavad nii riided kui ka käed.

Hea mõte! 
Nutikas korilane seob marjaämbri nööriga keha ümber. Nii on mugavam!

Tore vanarahvatarkus
Vanarahvas uskus, et jõhvikate söömine tagab pika eluea. Kolm jõhvikat päevas pidavat aitama elada ligi saja-aastaseks.