Märkimisväärse muutuse kodus saab juba tuua uuendades vaid seinavärvi või kodutekstiile.Foto: Devon Janse van Rensburg/Unsplash
Nipiraamat.ee 6. oktoober 2020 06:15
Kuigi puudub ühtne reegel kui tihti peaks kodu sisustust värskendama, on loomulik, et mõne aja möödudes on soov anda kodule uus ilme. Toome välja kolm lihtsat ning taskukohast nippi, kuidas seda teha.

IKEA disaineri Baiba Freija sõnul on kõige lihtsam kodu uuendada, mõeldes kõigepealt läbi, millised kohad kodu juures enim muret teevad. “Kui olete välja valinud asjad, mida soovite muuta, siis tulevad muutused loomulikumalt ning tihtilugu saavutatakse siis ka parim lahendus. Isegi väikesed asjad võivad tuua suure muutuse – näiteks riidekapi korrastamine kastide ning korvidega aitab asju paremini sorteerida, mistõttu tundub ka kodu puhtam,“ lausub Freija.

Märkimisväärse muutuse kodus saab juba tuua uuendades vaid seinavärvi või kodutekstiile. “Muutused ei pea olema üldsegi kallid. Näiteks vahetades ära padjapüürid, võib luua täiesti uue atmosfääri, kuid vahetades välja nii padjad, kardinad kui vaiba, võib kodule anda hoopis uue ilme,“ lausub disainer. Uusi mööbliesemeid tasub tema sõnul osta kokkuhoidu silmas pidades järk-järgult, kuid selle juures peab jälgima, et mööbliesemed üksteisega sobituks.

Märkimisväärse muutuse kodus saab juba tuua uuendades vaid seinavärvi või kodutekstiile. Foto: Devon Janse van Rensburg/Unsplash

Seinavärv ja tapeet

Kõige populaarsemad seinavärvid on hetkel kreemikad värvitoonid – terrakota, kahvatu sinine, roheline, tolmune roosa, peaaegu valge, helehall ning samuti naturaalsed materjalid ning looduse mustrid. „Eestis on kõige populaarsemad toonid endiselt beež, liivakarva toonid, pruun ning mustjaspruun, kuid samuti naturaalne tamm ning töötlemata puidu varjundid,“ nendib disainer. Samuti leidub naturaalsete toonide kõrval ka julgeid lahendusi. Näiteks on seinu värvitud erksates toonides nagu punane, lilla ja roheline või on seinu kaetud mustriliste tapeetidega.

Kuidas värvi valida? Seinavärvi või tapeedi valikul on mõned reeglid, mida peaks jälgima koduse atmosfääri loomisel. „Magamistubades võiks kasutada rahulikke ja tuhmunud toone, kuid elutoas võib kasutada ka rõõmsamaid ning värvikamad lahendusi,“ juhendab Freija. See-eest tapeet võiks magamistubades olla mustriline või ornamentidega, kuid parem on valida mitte väga kontrastseid toone ning kaunistada kirkamalt pigem voodi päise tagune sein, et magama jäädes silmad puhkaksid, vaadates värvilt rahulikuma seina poole.

Elutubades kehtib sama põhimõte – televiisori tagust seina ei tohiks üle koormata, sest silmad väsivad ruttu. Parem on dekoreerida üks-kaks efektsemat seina ning jätta ülejäänud rahulikematesse toonidesse.

Köögis ning vannitoas on soovituslik kasutada värskeid ja puhtaid toone, kuid lisada ka natukene vürtsi erksamate värvitoonidega, et toit maitseks paremini ning hommikune dušš aitaks üles ärgata. „Köögiplaadid võivad olla dekoratiivsemad, kuid siiski on soovitus jätta võimalikult puhas mulje ning mängida rohkem tekstiili ja nõude värvitoonidega,“ selgitab disainer.

Elutoa puhul on parem dekoreerida üks-kaks efektsemat seina ning jätta ülejäänud rahulikematesse toonidesse. Foto: Dan Gold/Unsplash

Tekstiilid ja aksessuaarid

“Tekstiilid loovad hubasust, väljendavad loovust ning toovad välja omaniku isikupära. Nendeks võivad olla üksteisega sobituvad värvilised padjad või hoopis terve magamistoa sisustamine valgetes värvitoonides,” toob Freija välja. Ka tekstiilide puhul on kasulik järgida reeglit, et valida üks aktsenttoon ning sobitada seda teiste värvidega. Näiteks võiks voodiriided olla erksamad või mustrilised ning padjad ja vaip julgete ornamentideta.

Disainer usub, et just tekstiilid on parim viis, kuidas toale värskem ilme anda. Seda eriti just lastetubades, kuna lapsed ning nende vajadused muutuvad kiiresti. “Rohelistele dinosaurustele pühendatud tuba on võimalik kiiresti muuta kosmoselaevaks, vahetades vaid voodiriideid, kardinaid, vaipa ning patju,” selgitab ta. Samuti aitavad tekstiilid luua sobilikku atmosfääri.

Ära üle pinguta. Aksessuaare ning nipsasju on võimalik leida kodudes kõikjalt – need seisavad riiulitel, vitriinkappides ning fotode ja kunsti näol seinal. “Siin on kõige olulisem koondada ühesugused asjad kokku – näiteks kasutada seinu kunsti ning perepiltide jaoks, mis on seotud kaunite mälestustega, kuid samas jälgida, et pilte ei saaks seinale ka üleliia palju,” soovitab disainer.

Tekstiilid loovad hubasust, väljendavad loovust ning toovad välja omaniku isikupära. Näiteks toovad põnevust üksteisega sobituvad värvilised padjad. Foto: Designecologist/Pexels

Nutikad hoiustamislahendused

Selleks, et hoida ruumid puhtad ning korras, on mõttekas kasutada tarku ladustamisvahendeid, et asjad ei vedeleks põrandal, riiulitel või toolidel. Näiteks on vannitoas võimalik kõik hügieenitarbed panna valamukappidesse, kasutades lisasahtleid, karpe ning korve. Elu-, magamis- ja lastetoas saab ladustamiskastidega riiuleid sobitada kenasti ka interjööri.

Hoiustamisvahendid peaksid sobituma toa üldise värvigamma ja stiiliga. Valides punutud korvid ei tasuks kasutada üle kahe erineva punutud materjali. Disainer usub, et hoides kodu minimalistliku ning puhta välimusega, aitab see kogu kodu ka puhtamana hoida, sest vähem on asju, mis tolmu koguvad.