Sisustus

NIPP! Kuidas muuta lapse õppimine sisekujunduse abil lõbusamaks ja meelepärasemaks? (2)

Dagmar Reinolt, 11. jaanuar 2021 12:33
Laste üheks meelispaigaks kindlasti ka kapp, kuhu peitu pugeda.Foto: jevgenij misevic
Ekspertide sõnul on õppimis- ja lugemisprotsess lastele haaravam, kui ka kodus luuakse loomingulisust toetav õpikeskkond. Sisekujundaja annab nõu, kuidas luua hubaseid õpinurki.

Tihtilugu arvatakse, et kõige tõhusamalt õpivad lapsed laua taga istudes. Tõenäoliselt mäletavad paljud meist, et vanemad ei lubanud meil õppimise ajal kuskil ebaharilikus kohas kõndida või istuda. IKEA sisekujundaja Baiba Freija sõnul tõstavad eriskummalised õpikohad laste motivatsiooni ning entusiasmi - näiteks voodis või vaibal lebades tunnevad suuremat kindlust ning keskenduvad paremini. „Inimesed on erinevad ning mõned ei vaja asukoha vahetust, et keskenduda, kuid samas meeldivad enamikule lastest uued ning ootamatud olukorrad, kuna need äratavad uudishimu. Neile, kellele meeldib asukoha vahetus, annab muutus head energiat,“ selgitas Freija.

Samal teemal

Baiba lisas, et aju jätab teabe paremini meelde samuti siis, kui laps vahetab õppimise ajal oma kohta. Samuti on see tervislik, kuna siis ei väsi keha ühes asendis istumisest ning vereringe paraneb. „Kui laps õpib ebaharilikes kohtades või muudab tihti asendeid, muutub õpitegevus mängu sarnaseks. Õppides näiteks toolidest tehtud telgi all geograafiat, saavad lapsed tunda end tõeliste maadeavastajatena,“ lausus Freija, lisades, et oluline on siiski ka see, et õpinurgad oleksid ohutud.

Seetõttu soovitab sisekujundaja pöörata lastetoa sisustamisel tähelepanu eelkõige ohutusele, et mööbli ja seinte vahele ei jääks ohtlikke tühimikke, kuhu laps võib hoolimatult takerduda. „Lastele suunatud mööbel on valmistatud vastavalt kõrgeimatele ohutusstandarditele ja on loodud nii, et ei ole võimalik kusagile kinni jääda või end vigastada,“ selgitas Baiba Freija. 

Õppimist edendava keskkonna loomiseks on oluline jälgida ka valguse langemist – kui laps on paremakäeline, peaks valgus langema vasakult poolt, kuid kui laps on vasakukäeline, siis paremalt. „Siin on abiks näiteks vaid paar eurot maksvad klambriga kohtvalgustid, kuna neid on lihtne liigutada, kuid samas kerge kinnitada. Laste turvalisuse tõttu peaks lambipirnid olema LED-valgustid ja kohtvalgustid purunematu kupliga,“ lausus Freija.

Loomingulised õpinurgad

Mängulisi õpinurki saab luua igaüks, kasutades erinevaid mööbliesemeid ning aksessuaare. Näiteks kui laps väsib korralikult laua taga istumast, saab ta hõlpsalt asendit muuta, istudes kahe jalaga toolile. „Siin tuleb abiks reguleeritava seljatoega töötool, kus taha nõjatudes aitab sirget rühti tagada näiteks selja alla pandav padjake. Klambervalgustid aga aitavad kohandada valgustust vastavalt uuele asendile,“ sõnas Freija, lisades, et sellises asendis õppides tuleks lapsele meelde tuletada, et iga tunni järel tuleb teha paus. Kuigi aknalaual istudes on kehaasend sarnane, peaks veenduma, et aknal on sulgurid, et laps ei saaks iseseisvalt akent avada. Mainitud sulgureid saab soetada vaid mõne euro eest.

Laste üheks meelispaigaks kindlasti ka kapp, kuhu peitu pugeda.Foto: jevgenij misevic

Kui teame, et lastele meeldib põrandal olles mängida või õppida, siis ka siin on oluline hoida rühti. Seetõttu peaks vahelduseks toetama laps end seina või kapi vastu võimalikult sirge seljaga ning tegema regulaarseid pause.

„Selleks, et laps ei saaks põrandal istudes külma, peaks ta istuma vaibal. Vaiba pahupool võiks omakorda olla kaetud kummiga, mis takistab vaiba kiilumist ehk vähendab kukkumisohtu. Samuti on mõned lastele mõeldud vaibad masinpestavad, mis aitab paremini tagada hügieeni."

Kui teame, et lastele meeldib põrandal olles mängida või õppida, siis ka siin on oluline hoida rühti.Foto: jevgenij misevic
Laps võib õppides leida endale meelepäraseid uusi asendeid. Foto: jevgenij misevic

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee