Foto: tootefoto
Dagmar Reinolt 2. september 2019 12:03
Lastetuba on igas kodus üks neist tubadest, mis vajab kõige tihedamini muudatusi – lapsed kasvavad ning koos sellega muutuvad ka vajadused. Üks suuremaid lastetoa muudatusi kaasneb kooli minekuga. IKEA sisedisainer Baiba Freija jagab näpunäiteid, kuidas valmistada kooliks ette esimesse klassi mineva lapse tuba.

“Kooli minek on põnev nii lapsele endale kui vanematele, kuid samas toob ka muutusi ning muresid. Laps alustab uut eluetappi ning vanemate ülesanne on ta selleks ette valmistada. Üheks vajalikuks ettevalmistuseks on ka lastetoas õppimiseks vajaliku õpinurga loomine,” selgitas Baiba Freija, lisades, et mööblit ning aksessuaare võiks valida koos lapse endaga, sest siis ta tunneb end toas lahedamalt.

undefined Foto: tootefoto

Kirjutuslaud kui kõige olulisem mööbliese

Sobiva kirjutuslaua ning toas sellele parima koha leidmine võib osutuda küllaltki suureks väljakutseks. Sisedisaineri sõnul on üheks peamiseks veaks vale suurusega laua soetamine. “Lapsed kasvavad kiiresti, mistõttu lapsevanemad ei soovi igal aastal uut lauda osta ning seetõttu ostavad liiga suure. Alternatiivina võiks mõelda muudetava kõrgusega laua soetamisele, kus lauajalgade kõrgust saab muuta vastavalt vajadusele,“ kirjeldas Freija.

Sisedisaineri sõnul on küll iga lapse pikkus erinev, kuid enamasti on esimesse klassi mineva lapse kirjutuslaua kõrguseks 70-75 cm ning tooli kõrguseks 40-45 cm. Ergonoomikat silmas pidades peaks laps istuma laua taga nii, et põlved on 90 kraadise nurga all ning jalad maas.

Laua asukoha suhtes soovitab Baiba Freija aknale lähedal asuvat kohta, et lauale langeks võimalikult palju päevavalgust. Samuti võiks laud asuda vaikses ning rahulikus kohas, kus laps saab muretult õppimisele keskenduda.

 

Muudetava kõrgusega mööbel kasvab koos lapsega

Muudetava kõrgusega mööbli valimine on ka jätkusuutlik lahendus, kuna aitab kokku hoida iga-aastaseid mööblile tehtavaid kulutusi. Soovitatav on lisaks muudetava kõrgusega lauale valida ka muudetava suurusega voodi, riiulisüsteemid, tooli jne. “Tänapäeval on olemas mitmeid funktsionaalseid lahendusi."  

Ladustamislahendused puhtuse hoidmiseks

Kooli minnes koguneb lapsele ka asju, mida on vaja kusagile paigutada – enam ei ole toas ainult mänguasjad, vaid ka kirja- ja kunstitarbed ning õpikud. “Koolitarvete paigutamiseks sobib hästi näiteks ratastel liigutatav kapp, mida saab hoida kirjutuslaua all ning vajadusel liigutada teistesse kohtadesse. Kui kirjutuslaud on seina vastas, siis saab laua kohale paigutada ka riiuleid, kuhu vajalikke koolitarbeid paigutada,” sõnas disainer.

Kuna esimese klassi lapsed soovivad endiselt ka mänguasjadega mängida, siis tuleb leida ka neile sobiv paik. “Lastetoa põrand, mis on üleni mänguasju täis, on iga lapsevanema õudus. Innustamaks lapsi mängu lõppedes koristama ning mänguasju ära panama, on vajalik lihtsasti kasutatavaid riiulisüsteeme,” leidis Freija.  

undefined Foto: tootefoto

Turvalisus ennekõike

Esimesse klassi minev laps on ikkagi kõigest vaid laps, kes mängides võib olla ka hooletu. Seetõttu ei tohi lastetoas unustada ka turvalisust ehk mööbli paigaldamist vastavalt juhistele, näiteks riiulite ja kappide kinnitamist seina külge. “Kui lapsel on nooremaid õdesid-vendi, siis tuleb meeles pidada, et ka tema on huvitatud uutest asjadest, mistõttu tasub üle vaadata ka teravad nurgad ning panna alumistele sahtlitele turvalukud,” selgitas Freija.

Soovitatav on valida mööbel, mis on mõeldud just lastele. 

Õpinurga jaoks on parim naturaalne valgus, kuid samas peab olema ka õige valgustus kirjutuslauale. Kirjutuslauale valgustuse valimisel tasub eelistada LED lampe, mis on ühelt poolt energiasäästlikumad, kuid samas ka tugevamast materjalist ning ei kuumenevad vähem.

 

Privaatne nurgake

Kui värske koolijüts jagab tuba õe-vennaga, siis on oluline leida nurgake, kus laps saab rahulikult ilma segamiseta lugeda, õppida või üksi rahus aega veeta. “Huvitavaid ning loomingulisi lahendusi on võimalik luua ka kitsastes oludes. Näiteks saab vanem laps ehitada voodiriietest väikese koopa või kindluse. Nooremale lapsele saab luua mängunurga kasutades liikuvaid riiuleid-kastikesi, kus mänguasju hoida, kuid mida saab samas ka kasutada ruumieraldajana,“ lausus Freija, lisades, et kõik ladustamislahendused peavad olema kergesti kättesaadavad, et ta ei segaks vanemaid õdesid-vendi.