Aed

Jaapanipärane mõtteviis: eelista ebaühtlast ehk 7 soovitust, kuidas luua loovat mõtlemist soosiv kodu 

Toimetas Annaliisa Köss, 1. oktoober 2019, 15:54
Kui tahad liikuda avatud ja loova mõtlemise maailma, tasub enda ümber luua keskkond, mis ei püüdleks sümmeetria poole.Foto: Timothy Buck / Unsplash
Millegipärast on inimestel kiusatus paigutada asjad alati sümmeetriliselt, nii et kõik näiks täiuslik ja tasakaalus. Niisugune struktureeritud ja korrapärane mulje ei stimuleeri aga meie aju samal määral, kui seda on võimalik teha asümmeetrilise paigutusega. Kui tahad liikuda avatud ja loova mõtlemise maailma, tasub enda ümber luua keskkond, mis ei püüdleks sümmeetria poole.

* Wabi sabi on Jaapani esteetika, mis tõlkes tähendab "püsitu ilu". Wabi tähendab eluviisi, mis on lihtne, mittematerialistlik, vähenõudlik, tänulik ja läbimõeldud. Sabi väljendab aja möödumist. Üheskoos tähendab wabi sabi lihtsat elu aja möödumise kontekstis.

KODUS
Asümmeetrilised paigutusviisid
Sümmeetriliste kompositsioonide asemel sobita omavahel kokku erinevaid esemeid, näiteks vali vaibad ja kangad, mille mustrid mõjuvad korrapäratult; kasuta eri värvi ja eri kujuga lauanõusid; vali laua ümber eri ehitusega, eri värvi ja tüüpi toolid.

Kui tahad liikuda avatud ja loova mõtlemise maailma, tasub enda ümber luua keskkond, mis ei püüdleks sümmeetria poole.Foto: Timothy Buck / Unsplash

Samal teemal

Kahe näoga tuba
Pea silmas pigem atmosfääri ning muuda toa üks osa näiteks mugavaks, teine seevastu virgutavaks.

Loo atmosfääri valgusega
Tänapäeval on levinud trend, et ka valgustid paiknevad sümmeetriliselt, luues nii jäiga mustri, et isegi varjud moodustavad korrapäraseid kujundeid. Kuna valguse abil on võimalik väga palju ära teha, pea toa atmosfääri vaheldumist silmas pidades meeles, et valgustid oleksid mitmekesised. Kombineeri omavahel lae-, nurga-, laua-, seina- ja punktvalgusteid. Nii toimides saavutad selle, et eri lülititele vajutades on sul võimalik igal ajal sobiv õhustik luua.

Vabane rangest mõtlemisest
Seda aitavad sul teha kunstiteosed, mis rõhutavad maailma asümmeetrilisust.

Niisugune struktureeritud ja korrapärane mulje ei stimuleeri aga meie aju samal määral, mil seda on võimalik teha asümmeetrilise paigutusega. Foto: Nathan Fertig / Unsplash

AIAS
Ole loov
Ära lange kiusatusse rajada keskne muruplats, mida külgedel ääristavad lillepeenrad. Katseta selle asemel hoopis asümmeetrilist muljet loovaid võimalusi, näiteks kujunda muruplatsi üks külg nurga alla ning teisele küljele moodusta hoopis kaar.

Lõhu sümmeetriat
Heki piiramise asemel lase osal sellest hoopis vohada. Samuti kasuta sümmeetria lõhkumiseks näiteks raidkivisid, puid või purskkaeve.

INIMESENA
Kuna inimene on loomuldasa asümmeetriline, siis ei tasu näha vaeva selle parandamisega. Riideid selga sobitades mõtle viisidele, kuidas saaksid enda loomulikku asümmeetriat hoopis rõhutada. Vali selleks eri värvi, eri pikkuse ja eri lõikega riideid, kanna ühele küljele kallutatud salli või peakatet või hoopiski vaid üht kõrvarõngast. Ka kingad ja kott ei pea alati omavahel kokku sobima.

Hea teada!
Loodus on täis asümmeetrilisi paigutusi! Ja kui hästi me end looduses tunneme!

Allikas: Simon G. Brown "Praktiline wabi sabi. Loo endale kodu, mis muudab su õnnelikumaks, toob su loodusele lähemale ja aitab eluraskustega toime tulla"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee