Sisustus

Põhjalik ülevaade, kuidas leida endale sobiv padi 

Helen Serka-Sanchez , 16. jaanuar 2021 13:12
Õige padi tagab hea ööune! Foto: Process AG / Unsplash
Voodis, kus on hea magada, peetakse enamasti kõige olulisemaks madratsit, aga sama tähtis on ka õigesti valitud padi. Ebamugav peaalune võib rikkuda ööune, lisaks anda kange kaela ja peavalu.

Padja ülesanne on aidata magades hoida mugavat kehaasendit. Iga inimese puhul on see erinev ja sellepärast on ka padjavalik väga isiklik. Järgnev teeb raske valiku veidi lihtsamaks.

Samal teemal

Milliseid erinevaid patju on?

Sulepadjad on pehmed ja kerged. Olenevalt udusulgede ja rootsuga sulgede osakaalust on need kas pehmed ja madalad või kõrgemad ja tugevamad. Hane udusulgedest patju peetakse üldiselt pehmemaks kui pardi udusulgedest peaaluseid. Valikus on ka erinevate sulgedega kombineeritud patju. Näiteks kolmekambriliste kahe vaheseinaga patjade keskel on toetavamad rootsuga suled ja nende peal udusuled, et padja pealispind oleks mõnusalt pehme. Sulepadjad on ka kõige pikema elueaga, kuna neid saab pesta või keemiliselt puhastada. Pärast pesu säilitavad need on algse pehmuse ja vormi. 

Naturaalsed villa- ja siidipadjad on hea niiskuse regulatsiooniga ja tihked. Villapadjad on hea vastupidavusega ja neid on nii pestavaid kui ka mittepestavaid. Suur pluss on, et nendes ei paljune hallitusseened ega tolmulestad, mistõttu sobivad need ka allergikutele.

Sünteetilised padjad on võrreldes villa- ja siidipatjadega õhulisemad ja pehmemad. Need on küll pestavad, kuid kaotavad pärast pesu oma esialgse kohevuse. Vatiinile tepitud ümbriskotiga padjad säilitavad paremini oma vormi, kui võrrelda neid tavalise padjaga, kus padja sisu on kangast ümbriskotis. Osal sünteetiliste patjade tootjatel on padja ümbriskott lukuga, mis tähendab, et sellele saab eraldi juurde osta padja sisu ja vastavalt vajadusele teha patja kõrgemaks või madalamaks.

Puuvillapadjad on kõvad ja omadustelt sarnased villapadjaga. Neis ei paljune hallitusseened ega tolmulestad ning need sobivad allergikutele ja kemikaalide suhtes tundlikele inimestele.

Latekspadjad on väga pehmed. Need säilitavad oma algse kuju, mistõttu ei sobi need neile, kes soovivad patja oma pea all sobivaks vormida. Ka lateks- padjas ei paljune hallitusseened ega tolmulestad.

Tatrakestadest padi on hästi toetav, seda saab vormida oma pea all püsivasse asendisse. See sobib neile, kes soovivad magades kaelale rohkem tuge saada. Ainus miinus on, et padi krabiseb pisut magamisasendit vahetades. 

Memory-padjad hoiavad pea asendi hästi paigas. Need on temperatuuritundlikud ja kohanduvad pea-, kaela- ja õlakujuga soojuse ja raskuse mõjul. Soojema temperatuuriga on padi pehmem ja jahedas kõvem. Sobib hästi neile, kes kurdavad sageli pea- ja kaelavalu. Kallimad memory-padjad on tehtud õhku paremini läbilaskvast materjalist, kuid siiski võib selle padjaga magades hakata palav. Memory-padjad pole pestavad.

Õige padi tagab hea ööune! Foto: Process AG / Unsplash

Mis on patja valides tähtis?

Padja raskus ja vormitavus. Patja ostes tasub mõelda, milline peaalune sulle meeldib. Kerged ja vormitavad padjad on sünteetilise ja udusulgedest sisuga. Suuremat tuge pakuvad lateks- ja memory-padjad.

Hind. Sobiv ja kvaliteetne padi on investeering sinu heasse ööunne – kasutad ju seda 7–8 tundi ööpäevas. Seega ära patja ostes koonerda. Üldiselt peavad kallid padjad ka kauem vastu. Kõige odavama hinnaklassiga on sünteetilise sisuga padjad.

Suurus. Vali sobiva paksuse ja suurusega padi, mis hoiab magades su pea, kaela ja selja ühel joonel. Padi peaks hästi sobituma ka õige suurusega padjapüüri. Padja kasutusiga pikeneb, kui kasutad padjapüüri all spetsiaalset padjakaitset, mis ei lase sel nii kiiresti määrduda.

Katteriie. Pööra tähelepanu ka padja kattematerjalidele ja selle antimikroobsele töötlusele. Seda eriti siis, kui oled materjalide ja kemikaalide suhtes tundlik.

Patja valides mõtle ka sellele, millises asendis sulle magada meeldib. Foto: Kamil S / Unsplash

Magamisasend ja su padi

Patja valides võiks tähelepanu pöörata ka sellele, mis asendis sa tavaliselt magad.

  • Selili magajale sobib madal padi, et kael ja pea poleks selgroo suhtes liiga kõrgel. Hea toe kaelale annab memory-padi, mis vormib end magaja pea, kaela ja turja järgi. Asetades väiksema padja põlvede alla, vähendad survet alaseljale.
  • Kõhuli magajad peaksid eelistama võimalikult madalat patja või magama üldse ilma padjata.
  • Külili magajad võiksid patja valides arvestada oma õlgade laiusega ehk õlakam peaks valima kõrgema padja ja kitsaste õlgadega madalama. Kui tunned, et vajad rohkem toetust seljale, pane põlvede vahele väiksem padi.

Ka padjal on eluiga

Üldine reegel on, et padja peaks välja vahetama iga pooleteise aas­ta järel. Samas oleneb see palju ka padja materjalist.

  • Memory- ja tatrapadjad pea­vad vastu umbes kolm aastat.
  • Sünteetilisi patju võiks uue vastu vahetada iga kahe aasta tagant.
  • Villa- ja siidipatju tuleks uuen­dada iga poolteise aasta järel.
  • Kõige kauem peab vastu sulepadi.

Testi oma patja

Kas su padi kannatab veel kasutamist?

Vaatlusest

Võta padjalt püür ja vaata, kas sel on higilaike ja purunenud kohti. On see lohku vajunud? Nuusuta, kas padjal on halb lõhn. Padja pinnale kogunevad surnud naharakud, tol­mulestad, hallitus jmt, mis võivad põhjustada allergiaid, hingamis­raskusi ja seetõttu su und häirida. Kui märkad mõnda neist häiriva­ test omadustest, on targem padi välja vahetada või äsja ostetud pad­ja puhul see masinasse pista.

Voltimisest

Murra padi pooleks. Juhul, kui see jääbki nii, on padi omadega läbi. Õhema naturaalse täidisega padja testimiseks riputa see üle käsivarre. Kui see jääb kurvalt rippu, on aeg see puhkusele saata. Suurte patjade puhul võiks need kolmeks voltida, et nende elusärtsu kontrollida.

Allikad: Tiina Tõntspoeg, Dreamland Home OÜ, Thesleepdoctor.com, Sleep.org

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee