Kodu ja Aed

Saage tuttavaks! Supertaimed, mis teevad toaõhuga imesid 

Therese-Liise Aasma, 9. november 2020 12:33
Südamekujuliste lehtedega ripptaim nõelköis on väga lihtsasti hooldatav taim, mida on peaaegu võimatu välja suretada. Foto: Luisella Planeta Leoni / Pixabay
Eriti talveperioodil, mil veedame suurema osa ajast siseruumides, hingame eneselegi teadmata sisse õhku, mis pole kõige tervislikum. Siinkohal tulevadki appi taimed, mis kasutavad süsihappegaasi, et toota meile vajalikku hapnikku!

Korteriõhk on sügistalvel kütmise tõttu üldiselt ebatervislikult kuiv. See muudab
kuivaks ka silmad ja nina limaskestad, mistõttu on talv paljude jaoks ebameeldivaim aastaaeg. Tavaliselt tõstavad kõik toataimed veidi õhuniiskust, kuid väga kuivadesse ruumidesse võiks valida teadlikult taimed, mis eriti efektiivselt kuivast õhust võitu saavad.

Võimekad niisutajad
Väga tõhus õhuniisutaja on lopsakas tõlvlehik, mis tõstab keskmise suurusega ruumi õhuniiskust isegi 5% võrra. Hästi niisutavad toaõhku ka vahelduvalehine lõikhein, papüürus-lõikheinbeetlipalmnefroleep sõnajalg ja tups-rohtliilia. Kuna põhilised õhufiltreerijad on taimede juured, annab see pikalt õieilu pakkuvatele orhideedele lisaväärtuse. Õhu puhastamise eesmärgil on müügil ka spetsiaalseid juurtele õhu juurdepääsu tagavate avadega potte, et taimede õhku puhastavat potentsiaali maksimaalselt ära kasutada.

Super head õhupuhastajad
Mõned taimed suudavad kahjutuks muuta ka õhus lenduvad mürgised ühendid, mis tihti märkamatult ja meie teadmata mööblisse, kardinatesse, seintesse, tapeeti ja vaipa on imendunud. Seega võiks tiheda liiklusega tänava ääres asuvas kodus või suitsustes ruumides kasvatada bensoe viigipuud, tups-rohtliiliat, aaloed, filodendronit ja draakonipuud, kuna need taimed filtreerivad edukalt õhus lenduvaid ja toas olevatesse objektidesse imendunud kahjulikke ühendeid.

Rahuliku ööune tagamiseks võiks magamistuppa valida aaloe ja havisaba, mis ka pimedas süsihappegaasi hapnikuks muundavad. Foto: Kari Shea on Unsplash

Samal teemal

Eriti pretensioonitud õhupuhastajad
Osa toaõhust kahjulikke formaldehüüde ja hallitusseente eoseid siduvaid taimi on peale õhukvaliteedi turgutamise ka eriti kergesti hooldatavad ja vähenõudlikud. Väga leplik on ronitaim luuderohi, mis armastab kasvada poolvarjus ja kergelt niiskes paigas, näiteks vannitoas. Kuna luuderohi on siiski mürgine, tuleks teda kasvatada lastele ja koduloomadele kättesaamatus kohas.

Südamekujuliste lehtedega ripptaim nõelköis (Epipremnum) on väga lihtsasti
hooldatav taim, mis peaks kasvama iga reisisõbra kodus, kuna teda on peaaegu võimatu välja suretada. Nõelköie ideaalne kasvkoht on poolvarjus
või kohas, kuhu paistab päevas päike vaid paar tundi. Samuti suudab õhu puhtana hoida vähenõudlik huvitavate mustriliste lehtedega diiffenbahhia.

Magamistoa aura loojad
Osa taimi aitavad paremini uinuda, teised hoopiski häirivad öörahu. Üldiselt ei tooda taimed pimedas hapnikku,vaid hoopis tarbivad seda, kuna öösel fotosünteesi ei toimu. Sellest põhjustatud hapnikupuuduse pärast ei peaks siiski muretsema, sest tavaliselt on tarbitav hapnikukogus üsna väike. Olukord on muidugi teine, kui magamistoas kasvab üle kümne potitaime. Rahuliku ööune tagamiseks võiks magamistuppa valida aaloe ja havisaba, mis ka pimedas süsihappegaasi hapnikuks muundavad. Mõlemad kõrbekliimast pärit taimed tuleks sättida kasvama võimalikult päikeselisse kohta, kuid nad saavad hakkama ka poolvarjus.

Magamistoas tuleks ettevaatlik olla intensiivselt lõhnavate ja õitsevate taimedega, mis võivad väikestes ruumides põhjustada peavalu. Küll aga toob kerge une imeilusate õitega gerbera, kuna ta toodab hapnikku ka öösel. Tegemist on siiski veidi pirtsaka taimega – tuleks jälgida, et tema kastmis- ja valgusrežiim oleks optimaalne. Mägipalmid (Chamaedorea) on tänuväärsed poolvarjulist kasvukohta armastavad troopikataimed, mis sobivad hästi magamistuppa, sest aitavad lahti saada läppunud õhust.

Oluline õhuniiskus
Tervislik ruumi suhteline õhuniiskus on 40–60% vahel. Elektri- ja keskküttega majade õhk on peaaegu alati liiga kuiv, mil suhteline õhuniiskus võib olla isegi 20–30%.

Väikestes ruumides ei soovitata kasvatada liiga palju taimi, sest ka nemad tarvitavad hapnikku. Foto: Kim Schouten / Unsplash

Taimed ja õhuniiskus

  • Väikestes ruumides ei soovitata kasvatada liiga palju taimi, sest ka nemad tarvitavad hapnikku. 170 ruutmeetrile sobib umbes 16 õhku puhastavat taime.
  • Väikestes ruumides, kus viibib korraga pidevalt koos palju inimesi, võib väljahingatav veeaur õhuniiskuse liiga kõrgeks tõsta. Sel juhul tuleks taimede hulka toas hoopis vähendada.
  • Õhu kvaliteeti võivad alandada ka ülekastetud taimed, mille mullal hakkab lõpuks suure tõenäosusega kasvama hallitus.

Pane kõrva taha!
Külmal ajal tube õhutades tõsta taimed avatud aknast eemale, sest hellad toataimed ei talu suuri temperatuurimuutusi.

Kas teadsid?
Umbses, hapnikuvaeses kontoris või klassiruumis istudes väheneb tunduvalt
keskendumis- ja töövõime. Eriti tugevalt tunnevad kehva kvaliteediga õhu mõju allergikud ja hingamisteede probleemidega kimpus olevad inimesed.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee