Lemmikloomadele on paugutamine väga hirmutav. Foto: Vida Press
Gerlin Järvela, PetCity veterinaar  5. detsember 2019 18:00
Talvekuudel jõuab varjupaikadesse alati tohutult paanikas loomi, kes on  paugutamise müra tõttu kodust plehku pannud.  Enamik lemmik- ja metsloomadest kardab ilutulestikumöllu. Miks peab jõulukuu olema loomadele hirmutav?

Metsloomad võivad paugutamist seostada jahi või hoopis loodusnähtudega, mille korral tuleb  võimalikult ruttu leida turvaline paik. Ka lemmikutele pole paugutamine midagi harjumuspärast, vaid pigem midagi sõja-laadset ja  hirmutavat.

Lemmikutel on üldjuhul kahte tüüpi mürakartust – kaasasündinud või inimese abil tekkinud hirm. Esimesel juhul tuleb aru saada, et osadel loomadel ongi kuulmine teravam kui teistel. Siis tundub ka müra neile võimsam ja hirmutavam ning võib lausa valuaistingut tekitada. Kuna loom ei saa täpsemalt aru, miks ja mille eest ta haiget saab, läheb ta paanikasse ning hakkab ajapikku seostama vihma, valgussähvakuid või midagi muud haigettekitava heliga.

Looma hirmule on väga lihtne ka ise kaasa aidata. Tavalisim stsenaarium on koos lemmikuga ilutulestiku „nautimine“. Piisab vaid ühest lähedal kärgatanud raketist ning pelglikkuse takkakiitmisest – õrnal häälel „ei ole midagi, tubli oled, küll kõik saab korda“ – ja ongi kodus mürakartlik loom.

Foto: Pixabay

Kuidas koera aidata?

Algaja koeraomanik võiks alustada koertekoolist ning rääkida muredest ja hirmudest koeratreeneriga. Treener jagab rõõmuga parimaid nippe ning näitab täpsemalt, kuidas hirmudest üle saada, neid vältida ja ennetada. Kindlasti on koertekool ja treeneri abi möödapääsmatu neurootilisema iseloomuga koeratõule.

Kutsika puhul on tungivalt soovituslik üritada paugud meeldivaks teha. Selleks tuleb näiteks müriseva ilmaga õue minna ja teha kontaktiharjutusi. Harjutada istumist, lamamist, püsivust, aidata tal mürast mööda vaadata ja kiita kutsika mittereageerimist.

Mingil juhul ei tohi premeerida koera reageerimist. Värina või kiunumise korral ei tohi koera sõnaga rahustada või teda silitada – see annab noorele koerale signaali, et tegemist ongi hirmsa olukorraga, omanik kiidab ju tegevuse heaks! Selle asemel proovi endiselt kontakti endale saada ning eemaldu kutsikaga kuskile, kus müra teda ei sega. Kui koer on ohutus kauguses olukorraga kohanenud, jätka harjutuste tegemist. Väga hea on harjutada kutsikat lasketiiru läheduses, minnes sellele koera enesekindluse kasvades aina lähemale.

Teadmatusest on võimalik koera ise õpetades rohkem kahju kui head teha. Kes enda võimekuses kahtleb, peaks vältima igasugust isetegevust ning kasutama kindlasti koeratreeneri abi.

Kindlasti ei tohi jätta koera ilutulestikuperioodil üksi aeda – piisab vaid ühest ebameeldivast kogemusest! Suure hirmuga hakkab koer otsima väljapääsu, seega võib ta aiast pageda ning halvemal juhul elu kaotada.

Foto: Erki Parnaku

Tähelepanu kõrvale juhtimine

Kui aga olete läbi teadmatuse koerale põhjustanud ebameeldiva kogemuse või teil on kodus teadmata ajalooga täiskasvanud paugukartlik loom, tuleb koera ebameeldivatest olukordadest võimaluse piires säästa. Stressis koera ärge kiitke – koer saab asjadest väga lihtsalt aru ning mõistab, et kiidate tema närvilisust.

Selle asemel proovige koera mõtteid mujale viia. Hästi sobivad selleks koerte mõttemängud, aga ka erinevate harjutuste kordamine või uute õppimine. Äikeselise ilma tulekul jätke koerale võimalus minna rahulikku kohta. Selleks sobib mõni maja keskel olev ruum, tihti näiteks vannituba.

Koeri aitavad sel raskel perioodil näiteks looduslikud rahustavad tilgad või  paljukiidetud äikesesärk, mis avaldab koera rindkerele õrna survet ning aitab rahuneda.

Foto: Pixabay

Kulunud varustus on ohtlik

Kartliku loomaga tuleb jälgida, et tema kaela- ja jalutusrihm oleks terve. Ärevas olukorras võib koer rihmale tugevat survet avaldada ning õrnem rihm võib puruneda.

Ärevat koera on väga hea jalutada kasutades korraga nii trakse kui ka kaelarihma. Selline topeltsüsteem on kasulik ka houdini-tüüpi koertel, kes midagi huvitavat nähes rihmast välja vingerdada üritavad. See on turvaline lahendus ka teadmata päritoluga nn teise ringi koertel. Turvatraksidest on aga oluliselt raskem end välja vingerdada. Lisaabivahendina võiks kaaluda U-rihma kasutamist, mille ühe karabiini võiks kinnitada trakside külge ja teise kaelarihma külge.

Mitte mingil juhul ei tohi arglikul lemmikul paugutamisperioodil kasutada sissekeritavaid jalutusrihmasid – ehmunud koer võib plagama panna ning enamik sissekeritavaid rihmasid ei suuda nii suurele pingele vastu panna.

Väga äreva looma puhul tasub nõu pidada loomaarstiga, kes vajadusel koerale rahustavad preparaadid välja kirjutab.

Foto: Pixabay

GPS-seadmed

Kindlasti peab lemmikul olema rihma küljes ripats, millele on graveeritud omaniku andmed, näiteks telefoninumber. Hea abivahend on ka GPS seade või rihm. See ei too küll lemmikut tagasi, kuid vähemalt on alati olemas ülevaade lemmiklooma asukohast.

GPS seadmeid on erinevaid – ühed, mis kasutavad looma positsioneerimiseks mobiilimaste ja teised, mis kasutavad GPS satelliite.

Tunne oma lemmikut

Tugevad helid häirivad kõiki loomi. Ka kassid ning muidugi ka muud lemmikud, isegi linnud, võivad tugevale helile vastakalt reageerida. Kassi aitab rahustada ohutu Feliway difuusor, mille komponendid sarnanevad kassi näopiirkonna feromoonidele, luues heaolu- ja rahutunde. Ka ärevusevastane vest on kassidele sobilik. Väga heaks abivahendiks on spetsiaalselt kiisudele välja töötatud rahustav geel, mida antakse umbes 3 tundi enne oletatavat stressiolukorda, olgu selleks siis aastavahetus, reisimine või arstilkäik.

Foto: Pixabay

Oluline on teadvustada, et mitte ükski eelmainitud abivahend ei asenda omanikku. Kui sul on kartlik loom, siis palun ole vastutustundlik ning ära jäta teda selleks hirmsaks perioodiks üksi. Tema jaoks oled sina ta maailm ning üle kõige vajab ta sinu abi ja tuge. Vali aastavahetuseks mõni rahulikum koht, page lemmikuga perifeeriasse või vali kodus koht, kuhu väljas toimuv möll väga ei kosta. Tehke endale vannituppa mõnus pesa, vaadake presidendi uusaastakõnet ning mis peamine – nautige üksteise seltskonda.

Ilutulestikku ei lase!

Miks peab jõulukuu olema loomade jaoks hirmutav ja loomaomanike jaoks kurvastav? Liitu PetCity üleskutsega ning pauguta vajadusel vaid 31.12 ööl. Üleskutsega saab liituda PetCity Facebooki lehel: https://www.facebook.com/events/2480777948637047/

Tänavu teatas näiteks Haapsalu tarbijate ühistu, et tuli vastu koeraomanike soovile vastu ning ei lase sel aastal ilutulestikku.