Kuiv õhk kodus võib põhjustada mitmeid tervisemuresid.Foto: Pexels
Toimetas Dagmar Reinolt 9. veebruar 2021 16:43
Paberkuiv ja sügelev nahk, ninakinnisus ja ninaverejooksud on tavalised vaevused, mida tuhanded liiga kuivas ruumis elavad või töötavad inimesed ei oska probleemi allikaga seostada. Pigem süüdistatakse selles heitlikku kliimat kui kütet ja vähest õhuniiskust siseruumides. Hansaposti tootejuht Rille Volf selgitab, milline ruum vajab täiendavat niisutamist.

Õhukuivus puudutab kõige sagedamini vanemat tüüpi keskküttega kortermaju, mis on soojustatud ja vahetatud akendega, kuid kus puudub tänapäevane ventilatsioon. Lisaks keskküttele kuivatavad õhku ka näiteks soojapuhurid ja elektriradiaatorid. Samas pole tegu üksnes kortermajade probleemiga, ka paljud kontorihooned ja eramud on vähese õhuvahetuse tõttu kuiva õhuga kimpus. Uutes sundventilatsiooniga majades esineb õhukuivust harvem.

Kuiv õhk tekitab inimestel erinevaid vaevuseid ning soodustab sarnaselt liigniiskusega nakkuste levikut. Tavaliselt hakkavad esmalt kuivama limaskestad ja nahk, eriti halvasti tunnevad ennast allergikud. Kuiv õhk teeb liiga ka lemmikloomadele ja toataimedele. Näiteks lähevad taimede lehtede otsad pruuniks ja kuivaks ning osad neist viskavad lehed maha. Eriti ebamugav on nendel lilledel, mis kasvavad aknalaual, mille all on  keskkütteradiaator. Ka vähesest õhuniiskusest tekkiv lendlev tolm teeb nii inimeste, loomade kui taimede elu kibedamaks.

Kuidas aru saada, et õhk on kuiv?

Liigsest õhukuivusest annab esmalt märku enesetunne. Kui näonahk jääb kaks numbrit väiksemaks, nina on kinni ja hommikul ei tunne ennast väljapuhanuna, on suure tõenäosusega põhjus õhukuivuses. Õhukuivusest annavad märku ka toas lendlev tolm, pragunev puitpõrand, pruunide lehtedega toataimed ja isegi häälest ära läinud muusikariistad. Samas saab õhuniiskust lihtsalt mõõta hügromeetriga, mida müüakse eraldi väikeste seadmetena, aga leidub ka termomeetreid, millel on hügromeetri funktsioon. Optimaalne õhu niiskustase on 40-60 protsenti ja probleemiks on numbrid, mis jäävad sellest vahemikust märgatavalt väljapoole. Ka liigniiske õhk on ebatervislik ja sellele viitab näiteks kondensaat aknaklaasidel, tuppa tikkuv hallitus ja niiskuselõhn. Niiskusest põhjustatud hallitusseened võivad omakorda põhjustada astmat ja nahalööbeid. Liigniiskuse vastu on müügil niiskusekogujad, aga Eestis on talvel probleemiks pigem õhu kuivus, mis teeb populaarseks õhuniisutajad.

Mis niisutab õhku kõige tõhusamalt?

Nõukogude ajal lahendati õhukuivuse probleemi kortermajades tavaliselt nii, et radiaatorile asetati märg käterätik. Kindlasti kasutatakse seda meetodit mõnevõrra ka praegu, aga ühelt poolt annab see lühiajalise ja ebastabiilse leevenduse ning teisalt ei tohi paljudele tänapäevastele radiaatoritele esemeid kuivama panna.

Stabiilsema niisutuse tagavad õhuniisutajad, aga neid on väga erinevaid ja erinevas hinnaklassis. Targemad neist mõõdavad ise õhuniiskust ja doseerivad niiskust vastavalt vajadusele.

Õhuniisutajat ostes peaks lähtuma nii ruumi suurusest kui ootustest. Niisutajatel on erinev jõudlus ja mõni suudab rahuldada suure kontori õhuniiskuse vajadust, teine võib jääda hätta ka väikeses eluruumis. Uurida tuleks ka mürataseme kohta, sest lärmakad aparaadid ei sobi magamistuppa ega kontorisse, kus need segavad töötegemist. Õhuniisutajate seas leidub ka mitu ühes seadmeid, näiteks  osad õhuniisutajad puhastavad õhku ka allergeenidest, bakteritest ja viirustest. Viimased on soovitatavad allergikutele ja väikelastega peredele, aga neist on abi ka avatud kontorites.

Millised on erinevad tehnoloogiad õhu niisutamiseks?

Üldjoontes on olemas kolme tüüpi õhuniisutajaid: ultrahelitehnoloogiaga, vee aurustajad keetmise abil ja ventileerijad. Ultrahelil õhuniisutid on kõige populaarsemad, sest pihustavad vee ultrahelisagedusel peeneks uduks ja kuna vesi eelsoojendatakse, siis kaasneb sellega ka antibakteriaalne mõju. Lisaks on ultrahelil töötav õhuniisuti enamasti nii madala müratasemega kui madala energiakuluga. Osad õhuniisutajad on täiendavalt ultraviolettlambiga, mis puhastab õhku bakteritest ja steriliseerib õhuniisutit läbivat õhuvoogu. Ultraheli-tüüpi õhuniisutajatele heidetakse samas ette, et kuna õhku piserdatakse vees leiduvaid mineraale, võib see tekitada ruumis valget tolmu.

Lisaks kasutatud tehnoloogiale ja niisutusvõimsusele sõltub õhuniisutaja hind ka erinevatest lisafunktsioonidest, milleks võib olla sisseehitatud hügromeeter, äpiga ühendamise funktsioon, eeterlike õlide kasutamise võimalus. Ka veepaagi suurus on oluline - suurem veepaak tagab, et õhku niisutatakse kogu öö või päeva vältel. Lisakulud kaasnevad filtritega, aga kui vee kvaliteet vastab normidele, ei vaja filtrid sagedast vahetamist. Kui niisutajat hooldada vastavalt juhendile, teha vajadusel katlakivieemaldust ning vahetada õigel ajal filtreid, töötab kvaliteetne masin palju aastaid, mistõttu tasub seadet hoolikalt valida, sest investeering tehakse pikaks perioodiks.