Jõulud

GALERII | „Jõulutunnel“ kogus kolmapäeva õhtuks miljööteraapilise ravikodu ehituseks ligi 260 000 eurot (117)

Toimetas Katharina Toomemets, Hindrek Pärg, 25. detsember 2019 22:01
"Jõulutunnel 2019"Foto: Robin Roots
ETV heategevussaade "Jõulutunnel" toetab tänavu psüühiliselt katkiste laste ja noorte jaoks loodavat ravikodu, mis pakub turvalist keskkonda iseendaga toimetulekuks ning hingehaavade raviks. Kolmapäeva õhtu kella 22.00ks oli kogutud ligi 260 000 euro. Annetada saab aasta lõpuni.

Iga viies laps ja nooruk kannatab arengu-, tundeelu- või käitumishäire all. Igal kaheksandal on diagnoositud vaimne häire ning ta vajab abi. Need numbrid räägivad katkistest hingedest meie keskel ja liigagi sageli on selle põhjuseks vägivald. Noore inimese võib murda kodu- või koolivägivald, kiusamine ja probleemsed lähisuhted, aga ka pereliikme kaotus. Traumaga toimetulekuks vajab noor pikaajalist teraapiat, mis taastaks usalduslikud suhted, enesehinnangu ja oskuse endaga toime tulla.

Samal teemal

ETV heategevussaade "Jõulutunnel" ja MTÜ Oskar Alliku kodu on ühendanud jõud, et koos heade inimeste abiga panna alus Peedu ravikodule. Ravikodu eestvedaja, lastearst ja psühhiaater Anne Daniel-Karlsen on miljööteraapilist ravisuunda arendanud Eestis viimased kümme aastat. Nüüd on lootust, et miljööteraapiline ravikodu tuleb "Jõulutunneli" toel sarnaselt Põhjamaadele ka Peedule.

"Miljööteraapia on teaduspõhine ravimeetod, mis loob noore jaoks ööpäevaringselt turvalise, hoitud ja toetava keskkonna, kus aidatakse esile pääseda tema tugevatel külgedel," selgitab dr Daniel-Karlsen ja lisab, et raviteraapias on olulisel kohal ka töö perega. Peedu ravikodu rajatakse Elva lähistele looduskaunisse paika, mis on tuntud ka Eesti kirjanike kunagise puhkekoduna. Just sealsete metsade keskel on ammutanud energiat ja loonud teoseid Paul Viiding, Kersti Merilaas, Hando Runnel jpt.

"Jõulutunneli" annetustega pannakse alus miljööteraapilise keskuse rajamisele ja ehitatakse Peedule esimene maja, kuid pikaajaline eesmärk on arendada ravikodust välja kompetentsikeskus, mis saab toetada sarnaste ravikodude loomist kõikidesse Eestimaa valdadesse. Anne Daneil-Karlsen: "Eesti on liiga väike, et kaotada veel üks laps, kellel on kadunud elamise mõte ja kustunud lootus!"

Tänavune "Jõulutunnel" on endale võtnud läbi aegade suurima ülesande - koguda Peedu ravikodu rajamiseks 750 000 eurot. "Jõulutunneli" produtsendi Ene-Maris Tali sõnul on "Jõulutunneli" missioon alati olnud aidata neid, kes tõeliselt abi vajavad. "Meie ümber ja meie kodudes on palju kurjust ja selle all kannatavad eelkõige lapsed. See kurjus, mida nad on pealt näinud või mis nende endiga on juhtunud, jätab neisse sügava jälje - tekivad ärevus- ja söömishäired, hirmud, depressioon... Need lapsed vajavad professionaalset abi, et oma eluga toime tulla."

Annetustelefonid Peedu ravikodu toetuseks suletakse 31. detsembri südaööl. Helistades numbrile 900 7701 saab annetada 5 eurot, numbrile 900 7702 helistades 10 eurot ning numbrile 900 7703 helistades on annetussumma 25 eurot. Telia Eesti, Elisa ja Tele2 vahendavad annetusi vahendustasuta.

Saates rääkis oma loo Laura, kes oli mitu korda haiglas kinnises osakonnas ja on nüüd teist aastat Pepleri ravikodus, vahendab Menu

Enne, kui Laura miljööravikodu õdusasse ja toetavasse õhkkonda jõudis, oli ta elus ränk periood. Seepärast sattus ta ikka ja jälle Tartusse vaimse tervise keskuse kinnisesse osakonda. "Mu esimene mõte oligi see, et mul on halb olla ja miks ma siin maailmas tegelikult ikkagi olen," ütles Laura ja tõi välja, kuidas tal on hästi meeles, et ühel päeval ärgates tuli töötaja tema juurde ja tegi kalli, sest nägi, kui kurb ta on. "Ma ei saanud ikkagi lõppude lõpuks lahti sellest halvast tundest ja oli ikkagi kogu aeg vajadus minna tagasi, et ma endale ohtlik ei oleks."

Samuti rõhutas Kersti Kaljulaid, et kuigi vaimsete probleemide tekkimiseks on palju põhjuseid, siis on tähtis, et need kurvad nired voolaksid kuskile süsteemi jõkke, kus need saaksid toetatud ja aidatud. "Meil on vaja tuge osadele lastele ööpäevaringselt, tihtipeale eemal ka sellest keskkonnast, kust nad on tulnud," selgitas ta ja lisas, et on vaja kohta, kus oleks hubane kodune. "Laps vajab ikka kodu ja vaimse tervise parandamine võtab väga palju aega, ilmselgelt ei ole haigla seinad paljudele see kõige sobivam koht."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee