Kodu ja Aed

3 viisi, kuidas päästa väljaveninud soomuslehikut 

Ingrid Sembach-Hõbemägi, 4. oktoober 2021 06:34
Foto: Priit Grepp
Kui seni pilku paitanud soomuslehik (Echeveria sp) oma rosetja kuju minetab, nii et kompaktsest taimest saab hõredalt lehine pikk roots, ei maksa meelt heita. Näitame kolme viisi, kuidas taime esinduslik välimus taastada.

Meie päikesevaeses kliimas juhtub seda sageli, eriti kui soomuslehikut (tema jaoks) pimedas ja soojas toas ka kastetakse.

Esmalt tuleb taime varrelt ettevaatlikult eemaldada kõik lehekesed kuni kompaktse tipuosani.

undefined Foto: Priit Grepp

Seejärel võib tipuosa varre küljest lahti lõigata, nii et alles jääb paarisentimeetrine varreosa, mullas tekivad sellele uued juured. Pistikule potti valides jälgige, et vars ei ulatuks poti põhjani. Pistikul võiks lasta enne päevake-paar seista, et lõikearm kuivada jõuaks.

undefined Foto: Priit Grepp

Pott tuleb täita sukulentidele mõeldud liivasema substraadiga, torgata pistik kuni lehtedeni sisse ning vajutada varre ümbert kergelt kinni. Kasta pole vaja, mullas peaks olema vajalikku niiskust piisavalt ning taimes endas on varuained, millega ta kenasti hakkama saab.

undefined Foto: Priit Grepp
undefined Foto: Priit Grepp

Varrelt eemaldatud lehtedest, mida on nüüd korralik peotäis, saab kõigist uue taime kasvatada. Lehekesed tuleb ükshaaval tähelepanelikult üle vaadata, sest varrelt katki murdunud lehele juuri alla ei tule. Leheke peab juurdumiseks olema täiesti terve, millest annab tunnistust pisike kriipsukujuline arm.

undefined Foto: Priit Grepp

Järgnevalt täitke mõni madal anum, potike või kasvõi alt auguliseks tehtud margariinikarp substraadiga ning asetage lehekesed sellele lihtsalt peale, mulda sisse suruda pole neid vaja. Nii toimides imiteerite looduslikku paljunemisprotsessi, kus taime lehed maapinnale langevad ja juurduvad. Jällegi – mulda pole eelnevalt vaja märjaks leotada, taimed saavad ise hakkama.

undefined Foto: Priit Grepp

Hoidke oma pistikud soojas valges kohas, ent kaitstuna otsese terava päikesevalguse eest. Kui muld on väga kuiv, võib seda pihustiga kergelt niisutada. Juurdumine ei toimu kindlasti üleöö, esimeste juurte tekkimiseni kulub 3–4 nädalat.

undefined Foto: Priit Grepp
undefined Foto: Priit Grepp


Pildil olevad pistikud on paarikuused.

undefined Foto: Priit Grepp

Noor taim on ümberistutamiseks valmis siis, kui vana leht on endast kõik varud ära andnud, krimpsu tõmbub ja ära kuivab.

Allesjäänud varrerootsik suudab samuti uusi taimi kasvatada – neid võib kasvada iga lehekese armikohale. Soovi korral võib varre substraadile pikali panna, ent meie jätsime ta potti ja lõikasime lihtsalt lühemaks.

undefined Foto: Priit Grepp

undefined Foto: Priit Grepp

Samal teemal

29.07.2021
Taimed, mis toovad aeda troopilise meeleolu, kuid ei vaja palju hoolt
27.03.2021
Lemmiktaimede uus eluring ehk Kuidas teha pistikuid
16.10.2020
Soomuslehik on dekoratiivne ja lihtsa hooldusega toataim
13.12.2019
TEE ISE | Miniatuurne kiviktaimla – vahva sisustuselement nii koju kui kontorisse

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee