Dagmar Reinolt 7. veebruar 2020 15:03
Lisaks külmal ajal kuiva ja tuulevaikse ilmaga suurenevale õhusaastele õues tuleb tähelepanu pöörata ka kodusele õhusaastele, mida tekitavad peamiselt tolm, gaas, kodukeemia ja loomakarvad. Selleks, et tubase saastega võidelda, lõi IKEA kardinad, mis aitavad päikesevalguse jõul õhku puhastada.

Õhusaaste on üks peamisi keskkonnaprobleeme, mis tervist mõjutab ja mitmeid haigusi põhjustab. Eriti tugev on selle negatiivne mõju linnakeskkonnas. Maailma Tervise Organisatsiooni sõnul hingab üheksa inimest kümnest saastunud õhku. Õhusaaste põhjustab igal aastal 4,2 miljonit enneaegset surma ja saastunud õhk kodus põhjustab kannatusi 3,8 miljonile inimesele.

Õhk võib olla saastunud nii väljas kui ka siseruumides

Saamaks teada, kuidas inimesed igapäevaelus õhusaasteprobleemiga toime tulevad, viis IKEA 2018. aastal läbi puhta õhu uuringu. Osalejad seitsmest riigist (Poola, Saksamaa, Itaalia, Suurbritannia, USA, India ja Kanada) võtsid endaga kõikjale kaasa kaasaskantava õhusaasteanduri. Uurijad selgitasid välja, et uuringus osalenud puutusid saastatud õhuga kokku nii õues kui ka siseruumides, mida pidevalt külastati.

"Avastasime, et enamik inimesi alahindab õhusaaste riske, kuna nad lihtsalt ei ole teadlikud sellest, millise kvaliteediga õhk nende ümber on. Ühtlasi õnnestus ümber lükata müüt, et õhk saab saastatud olla vaid väljas. Tegelikkuses on suurem osa kõige mürgisemaid gaase silmale nähtamatud ning mõnes maailma paigas on õhusaaste siseruumides võrreldes väljas leiduvaga viis korda kõrgem,” seletas IKEA väljastuspunkti juht Aleksejs Mihailovs.

Ta lisas, et kodust võib leida terve saasteainete kokteili, millesse on segatud nii tolmu, loomakarvu kui ka lenduvaid gaase ja kemikaale erinevatest puhastusvahenditest ja spreidest.

 IKEA on disaininud õhku puhastava tekstiili

Tõestamaks, et sisustustooted saavad aidata kaasa puhtama õhu loomisele, on IKEA koos Aasia ja Euroopa ülikoolide teadlaste ja inseneridega välja töötanud õhku puhastavad GUNRID kardinad. Kardinate pind on kaetud mineraalidega töödeldud kattega, mis püüab kinni koduses õhus peituvad saasteained ja lõhustab need süsihappegaasiks ja väikesteks veemolekulideks.

”See innovatiivne ja dekoratiivne lahendus aitab inimestel hingata puhtamat õhku ja julgustab ka üleüldiselt rohkem õhukvaliteedile tähelepanu pöörama. Kanga polüester on valmistatud 50-st ümbertöödeldud PET-pudelist. Kardinaid võib pesta vastavalt juhistele, ilma et need kaotaks enda õhku puhastavaid omadusi,” lausus Mihailovs.