Kodu ja Aed

Üllatavate omadustega harilik loorber: kasvab nii toas kui õues, aitab nii köha kui liigesevalude vastu 

Therese-Liise Aasma, 11. detsember 2020 15:55
Loorberilehed sisaldavad B6-vitamiini, foolhapet, niatsiini, C-vitamiini, eukalüptooli, kaltsiumit, magneesiumit ja rauda.Foto: Monicore / Pixabay
Kuulsates antiikaja legendides pühaks taimeks peetud loorberit teatakse peamiselt maitsetaimena. Siiski on Vahemere piirkonnast pärit armastatud vürtsikal taimel ka raviomadused.

Loorber õuetaimena
Avokaadoga samasse sugukonda kuuluv harilik loorber (Laurus nobilis) on Eesti kliimas üldiselt toataim. Siiski võib puuke Lääne-Eesti saartel, kus on talviti soojem kui mandril, ka õues kasvades ellu jääda. Seda siiski vaid juhul, kui igihaljas taim kaetakse talveks kuuseokste või muu sobiva soojustusmaterjaliga.

Kasvatusnipid toas
Poest ostetud loorberitaime võiks kohe suuremasse potti ümber istutada. Tihti on ühes potis koos mitu taime, et nende välimus oleks lopsakam. Kui eraldad juured üksteisest ettevaatlikult, võid nad kõik eraldi pottidesse istutada, et erinevaid pügamisstiile katsetada. Igaks juhuks tasub taime tarbimisega paar kuud pärast ostu oodata, et taim saaks kohaneda uue olukorraga ja juurduda. Lisaks võib äsja ostetud taim sisaldada veel taimekaitsevahendite jääke.

Loorberil on vaja hea läbilaskvusega mulda ja valgusküllast kasvukohta. Looduses on ta harjunud kasvama kivisel pinnasel, kus muld võib vahepeal talvel isegi täielikult läbi kuivada. Kui tõstad taime suveks õue, pane ta alguses poolvarjulisse kohta, sest toatingimustega harjunud taimel on oht saada päikesepõletus. Alles 5–7 päeva pärast tõsta ta päikese kätte. Jälgi, et mullapall sel juhul täielikult läbi ei kuivaks, pigem isegi on hea, kui muld on kogu aeg niiske. Põõsa võiks tubastes tingimustes ümber istutada iga kahe aasta tagant.

Talveperioodil on loorberil vaja puhkust. See tähendab, et ta vajab jahedat, 5–10kraadist kasvukohta. Hea koht on aknalaud, sest sealt õhkab jahedust. Kindlasti ei tohiks akna all siis olla radiaatorit.

Poest ostetud loorberitaime võiks kohe suuremasse potti ümber istutada. Foto: edasimüüja / Hansaplant

Samal teemal

Korjamine
Igal kevadel võiks loorberit korralikult pügada. Põõsa võid vormida endale meelepärase kujuga, sest loorber tuleb sellega hästi toime. Suuremaid lehti saab põõsalt noppida aasta läbi, et kasutada neid kohe toidu maitsestamiseks või kuivatada ning panna siis õhukindlasse purki hilisemaks kokkamiseks. Tihti pannakse loorberileht toidu sisse tervelt, kuid lehe võib enne ka purustada, sest siis tulevad ürdi maitseomadused paremini esile.

Mida loorber sisaldab?
Loorberilehed sisaldavad B6-vitamiini, foolhapet, niatsiini, C-vitamiini, eukalüptooli, kaltsiumit, magneesiumit ja rauda.

Kuidas loorber mõjub?
Loorberilehtedest valmistatud tõmmis leevendab seedeprobleeme ja aitab köha ning nohu vastu. Loorberilehti tasub ka vannivette puistata, sest taim stimuleerib verevarustust ja leevendab liigesevalu. Kel on nahaprobleeme, nagu näiteks akne või nahapõletik, võib samuti loorberivannist abi saada. Loorberivesi on hea ka kõõma vastu.

Avokaadoga samasse sugukonda kuuluv harilik loorber (Laurus nobilis) on Eesti kliimas üldiselt toataim. Foto: Anandasandra / Pixabay

Loputusvesi kiilanemise ja kõõma vastu
Kel on tumedad juuksed, võib loorberileotist kasutada kõõmast vabanemiseks. Samuti teeb loorber kuivad juuksed ilusamaks, vähendab juuste väljalangemist ja aeglustab kiilanemist. Kui soovid leotist kasutada blondidel juustel, tuleb seda väga palju lahjendada ja siiski jääb risk, et tumepruun vedelik toonib juuksed kollakaspruuniks.
Valmista loorberiga juukseloputusvedelikku nii:
1. Võta 1 liitri vee kohta 4–5 loorberilehte ja pane potti.
2. Lase leheleotis keema, hoides seda madalal kuumusel 20–30 minutit kergelt podisemas.
3. Seejärel keera pliit kinni ja lase tõmmisel kaane all jahtuda. Pärast šampoonipesu loputa peanahka ja juukseid palsami asemel värske jahtunud tõmmisega.

Loorberiga köhatee
Loorberitee aitab üle saada ülemiste hingamisteedega seotud probleemidest. Köha korral võiks peale tõmmise joomise hingata sisse ka sooja loorberiauru. Suurte koguste tarbimist tuleks aga vältida, sest see võib kutsuda esile iiveldust.
Valmista loorberiteed nii:
1. Kalla 4 loorberilehte üle 1 liitri keeva veega.
2. Lase lehtedel kaane all 20 minutit tõmmata ja joo siis valminud teed lonkshaaval.

Põnev fakt Kleopatrast
Ajalooliselt on loorber olnud kasutusel Vana-Kreekas ja Vana-Roomas, kus loorberist valmistatud pärgadega krooniti võistlustel ja võitluste lõppedes esikohale tulnuid. Apollo, kunsti-, muusika- ja luulejumal kandis samuti loorberipärga. Legendi järgi lasi nümf Daphne end muuta loorberipuuks, sest see oli ainus võimalus pääseda armulõõmas Apollo eest.
Süüria linnast Aleppost on pärit loorberiseebi valmistamise traditsioon. See seep sisaldab oliiviõli, seebikivi ja loorberimarjadest pressitud õli. Legendid räägivad, et seda mikroobide-, seente- ja sügelemisvastast seepi on ajaloos kõrgelt hinnanud nii kuninganna Zenobia kui ka Kleopatra.

Samal teemal

13.05.2021
Saage tuttavaks! Taimed, mis toovad õnne, rõõmu ja jõukust
27.02.2021
Mõnusad aiatoimetused: enneta puudel külmalõhesid ja ajata aknalaual sibullilli
15.03.2020
Kuidas kasvatada üht Euroopa kulinaaria armastatuimat ürti ‒ leeskputke?
04.03.2020
NIPP | Loorberileht annab maitset ja viib köha