Tee ise

TEE ISE | Okstest korvikesed ja vaagnad 

Marika Mikkor, 22. märts 2020 09:35
Pärast kasepatsi on traadi vahele painutatud männioks.Foto: Marika Mikkor
Korvipunumine nõuab kannatlikkust ning eriti painduvaid oksi. Kellel oskusi ja aega napib, küll aga on käepärast juhuslikumat materjali ja näpud sügelevad käsitöö järele, võib proovida lihtsat traadiga punumise tehnikat.

Vajalik:
-     Traadiks sobib lilletraat, alumiinium- või vasktraat, mis piisavalt paindub.

-     Okstest on ideaalsed korvipaju, kontpuu, toominga- ja kaseoksad, viinapuuväädid. Jäigematest paju-, männi- ja isegi kuuseoksad.

-     Pakase korral tasub lehtpuuoksi eelnevalt hoida mõnda aega otsapidi vees.

-     Oksakäärid ja traadinäpitsad

Punumine
Korvi põhi. Kinnita keskele 4 traadipaari üksteise külge 4 suunas jooksma.
Selle vahele hakka ringiratast spiraaljalt oksi lisama. Iga ringi järel tee traadipaarile keerd peale või pane traadid lihtsalt vaheliti.
Korvi põhjas kinnita iga järgmine ­oksaring eelmisest väljaspoole.

Põhja alguseks vajad eriti painduvaid oksi. Sestap on pisut lihtsam teha alguseks okstest väike sõrmusesuurune sõõr ja kinnitada traadipaarid hoopis selle, mitte keskelt üksteise külge. Pärast 4 –6 algustiiru lisa vajadusel viimasele ringile eelmiste traatide vahele veel 4 traadipaari. Kui soovid laiema põhjaga eset, hoiab see materjali paremini koos. Kui sa põhja enam laiendada ei soovi, lisa oksaringe kõrgusesse kasvavalt.

Pärast kasepatsi on traadi vahele painutatud männioks. Foto: Marika Mikkor
Kaseokstest patsi punumine. Foto: Marika Mikkor

• Männioksad. Vali peenikesed mägimännioksad ja põimi patsiks. Oma suure painduvusega on need head isegi spiraali alguseks. Korv tuleb huvitavam, kui okstele lisada vahelduseks palmikuid. Patsid saab valmis punuda näiteks 3–7 oksast, harud ei pea olema võrdse jämedusega – ongi huvitavam! Kui punud 3 oksast ja jäigemast pajust, läheb palmik painutades sakiliseks, sest oksad ei paindu piisavalt. Jäigemad oksad võivad punumise käigus ilma purunematagi murduda – kui selliseid murdepunkte on mitu, annab see meisterdisele oma võlu.

• „Linnupesad“ Ülestõusmispühade eel on tore punuda munakorve jm lauakaunistusi, sageli linnupesa kujulisi. Siis sobivad värsked kaseoksad, mida köidetakse traadi vahele lausa vihkude kaupa. Selline kauss või korv saab metsikum ja pisut pudisev. Männi- ja kuuse­okstest korvid lõhnavad aga vaiguselt, niisamuti meistri käed. Aromaatsed on ka toomingaoksad. Punumine on seega ühtlasi massaaž, aroomi- ja vaiguteraapia.

• Kuuseoksad Raiesmikult leitud kuuseladvad on üsnagi painduvad. Olen katsetanud ka jäiku vahtra- ja saarepuuoksi. Kui iga oksatiiru järel traadipaarile keerd peale teha, fikseerib see jäigemad ja tõrksamad oksad kindlamalt. Kui aga keerdu ei tee ja traat on piisavalt painduv, saab puitmaterjali hilisema kuivamise järel traate pingumale tõmmata. Oksa murdumisel tuleb see asendada või purunemiskoht peita.

Lõpetamine

Töö lõpuks peida okste otsad. Traadipaaride otsad keeruta kokku ja peida turvaliselt. Tihedama korvi saamiseks piirdu punumise käigus traadi vaheliti panemisega, traadiotsad kinnita lõplikult alles pärast korvi kuivamist – enne saad veel traate pingutada.

Kui traadid jäävad liiga korratult ja riivavad silma, võib nad hiljem katta oksapatsidega, nii et korvi põhja moodustub justkui päikeseratas. Kevadistest paju- ja kontpuuokstest korvid on värskena ­värvikirevad ja meeleolukad, pakatades looduse tärkamisest. Kuivades tõmbuvad kokku ja tuhmuvad.

Patsidega kaetud traadid. Foto: Marika Mikkor

Kiirem variant
Kes tahab korvi või vaagna rutem valmis saada, võib traadid kinnitada ringiratast sobiva kujuga kuuma­aluse, laua- või puukooretüki külge, ülejäänud töö on eelöelduga sama. Augud tee kas naaskliga läbi märja materjali või siis kuuma naaskliga põletades. Nii saab uhke „antiikse“ vaagnana esitleda näiteks mõnd toredat kõdunenud lauajuppi või suvalist puidust seibi.

Traadid võib kinnitada ka lauajupile. Foto: Marika Mikkor
Vaagen Foto: Marika Mikkor

Tavalisem, ilma traadita variant  
Põimi korvi põhja ja seina moodus­tavad oksad ringiratast ümber keskelt risti pandud okste. Kinnita algul näiteks 4 oksa vertikaalis ja 3 horisontaalis. Tekib rist, mis fikseeri oksakimpude alt ja pealt põimitud eriti hästi painduva oksaga.
Edasi painuta risti oksad tähekeseks ja punu ringiratast okste pealt ja alt läbi. Ristiolevad oksad vali piisavalt jäigad ja tugevad, nende vahel siuglevad oksad aga eriti painduvad. (Selle meetodi puhul pole mõtet jäigemaid materjale ringi­ratast ­punudes katsetada, kui, siis risti moodustavate okste näol.)

Kui risti oksad on liiga pehmed ja nende vahele põimitakse jäiku oksi, on tulemus üpris metsik. Foto: Marika Mikkor