Põhjalikumalt peab oma vajadused, kandevõime ning koti mahutavuse üle mõtisklema aga pikemaks ajaks, näieks 24 tunniks tsivilisatsioonist väljudes.Foto: Angelo Pantazis / Unsplash
Vambola Lembit, Nipiraamat 28. juuli 2021 15:26
Seljakoti sisustamine on mõneti nagu elamu projekteerimine. Seal võiks olla köök, magamistuba, töötuba, pesemisruumid – ehk kõik, mis mõnusaks äraolemiseks vajalik. Seda omakorda vastavalt sellele, kui kaua on plaanis ära olla. 

Kui on plaanis mõnetunnine jalutuskäik matkarajal, polegi vaja enamat kui telefon ühte ja küpsised teise tasku ning veepudel näppu. Põhjalikumalt peab oma vajadused, kandevõime ning koti mahutavuse üle mõtisklema aga pikemaks ajaks, näieks 24 tunniks tsivilisatsioonist väljudes.

ÖÖMAJA

Magamiskoti alla okaspuu okstest pehmendus ning tokkidega fikseeritud telkmantel katuseks ning ongi ühekohaline hotellituba kasutusvalmis. Täpselt seal, kus sa seda vajalikuks või võimalikuks pead. Telkmantlit asendab või täiendab ka näiteks 2 x 2 meetrit koormakilet või tarpi.

Hea, kui seljakott oleks erinevate sektsioonidega, nii et asjad saaks üksteisest grupiti eraldada. Foto: Easy Outdoors

SÖÖK-JOOK JA TARVIKUD

Seljakotti pakitav toit võiks olla kaalult kerge, ent samas energiarikas, sestap on mõistlikum eelistada dehüdreeritud eineid, mille energiasisaldus 100 grammi kohta on umbkaudu 500 kcal. 2000 kilokalori kättesaamiseks, mis on ööpäevane miinimumkogus, piisab seega kolmest-neljast pakist. Kiireks toitumiseks on head ka müslibatoonid.   

Vaat et rohkem kui sööki, vajab inimene aga vett. Ööpäevane veevajadus on umbes 30 ml iga kilogrammi kehakaalu kohta. Näiteks vajab 70-kilone inimene ööpäevas 2 liitrit vett. Kui tahad valmistada ka toitu, peaks veevaru veelgi suurem olema. Mõistlik on kaasa võtta näiteks veega täidetud plasku kiireks janukustutamiseks ning siis veel paar liitrit lisaks. Nõnda peaks päeva-paar vastu pidama.

Kui on valida lusika või kahvli vahel, siis tasub kindlasti eelistada lusikat, sest sellega saab süüa nii tahkemat toitu kui suppi. Veel parem valik aga oleks neid ühendav tarvik ehk spork (spoon-fork), maakeeli lihtsalt kasikas.

Heaks valikuks toidunõude osas on korduskasutatavad palastikanumad. Näiteks sobib suuremat sorti voldiktass ühtviisi hästi nii supi kui prae söömiseks, aga ka joomiseks.

Plastiknõudest veelgi parem on metallist katelok. See kaalub küll oluliselt rohkem, kuid sellel saab ka lõkke kohal vett keeta või muul moel sööki valmistada. Juhul kui lõket teha pole võimalik, tuleks katelokiga koos kotti pakkida ka priimus (gaasi- või piiritusepriimus).

Selleks, et looduses eluks vajalikke tingimusi luua, on vaja erinevaid abivahendeid. Foto: Easy Outdoors

Nagu eelnevast juba aru saada, on looduses mugavalt äraolemiseks vaja luua tingimused, näiteks nii ööbimiseks kui toitumiseks. Ja selleks, et neid tingimusi luua, on vaja erinevaid abivahendeid. 

Kõige tähtsam tööriist on nuga. Ilma selleta ära metsa mine! Metsas peaks kaasas olema tavalisest noast toekam, fikseeritud teraga puss. Sellega saab nii vajalikud lõiked ära teha kui ka näiteks puid lõhkuda.  

Lisaks noale võiks peenemateks töödeks kaasas olla ka mingisugune multitööriist, kui on näiteks vaja konservikarpi avada, traadijuppe kokku keerata või muu taoline operatsioon sooritada.

Pimeduse vastu aitab jällegi lamp ja tark metsamees eelistab tavalisele taskulambile otsmikulampi. See jätab mõlemad käed vabaks, sest kätega on tavaliselt midagi targemat teha kui lampi hoida. Eriti looduses! Selleks et lambist ka kasu oleks, ära unusta kaasa võtta lisapatareisid.

Igasugune valgus aga veel sooja ei anna. Et sooja saada, ükskõik kas siis enda või pudru soojendamiseks, on vaja tuld. Kõige kindlam tuletegemisvahend on tulepulk. See töötab iga ilmaga, ei karda vett ega tuult. Küll aga eeldab see teadmisi kasutamise kohta. Sestap, kui tulepulgaga süütamise kogemus puudub, on mõistlik võtta kaasa ka alternatiivsed vahendid nagu tulemasin ja tikud.

Öeldakse, et kui sul on ükskõik kuhu sa lähed ja kus sa oled, siis ei saa sa ära eksida. Kui sul aga päris ükskõik ei ole, siis võta kaasa kompass. Isegi kui sa seda varem kasutanud pole, säästab see sind eksimise korral sihitust ringiratast trampimisest. Ainus, mida teadma pead, on see, et kompassi punane nooleots näitab alati põhja. Ehk siis, kui võtad vastu otsuse, et lähed lõuna poole, pead jälgima, et punane nool näitaks alati sinu enda poole. Ja pärast näiteks laagripaika tagasi tulles, siis täpselt vastupidi.

HÜGIEEN

Sihipäraseks kasutamiseks tuleks kaasa võtta rull tualettpaberit. Vajadusel sobib see ka tulehakatuseks. 

Ja mis on see, mida üks korralik inimene teeb igal õhtul ja hommikul? Peseb hambaid! Sest kui vannis või duši all käia ei saa, siis vähim, mida teha saab, on hambad puhtaks pesta. Seega hambahari ja -pasta kaasa!

MUU

Loomulikult on kogu eelnevalt loetletud kraam vaja kuhugi pakkida. Hea, kui seljakott oleks erinevate sektsioonidega, nii et asjad saaks üksteisest grupiti eraldada. Nii ei pea näiteks WC-paberit kusagilt koti põhjast priimuse ja magamiskoti vahelt otsima.

Kui kotis on ruumi, võib sinna suruda ka lisariided, juhuks kui ilmateade valetas. Ja kui mitte enamat, siis vähemalt vahetussokid. Kui üks paar saab läbi higistatud või muul moel märjaks, saab värske paari jalga tõmmata ja teised näiteks koti külge kuivama riputada.  

Lisaks tasub veel kaasa võtta sularaha ja dokumendid. Metsas karu sulle küll mett ei müü ja hunt dokumente ei kontrolli, aga mingil hetkel võid sattuda asustatud punkti, kus nende olemasolu vajalikuks võib osutuda. 

Vaata ka videot: